Bodo Kox: wydaje mi się, że realizujemy bardziej wizję Orwella niż Huxleya

Mamy Nowy Rok. Jaki on będzie? Jaka będzie przyszłość? Czego możemy się spodziewać? O to zapytaliśmy w radiowej Jedynce słuchaczy i reżysera Bodo Koxa, który w 2017 roku nakręcił dystopijny film "Człowiek z magicznym pudełkiem".
Fragment plakatu do filmu Człowiek z magicznym pudełkiem
Fragment plakatu do filmu "Człowiek z magicznym pudełkiem" Foto: mat. promocyjne
O Audycji

"Człowiek z magicznym pudełkiem" to film o podróżowaniu w czasie i miłości potrafiącej pokonać wszelkie granice czasoprzestrzeni. Mamy rok 2030. Adam znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży mężczyzna "utyka" w 1952 roku.

Reżyser Bodo Kox zapytany, jaka będzie przyszłość, odpowiedział, że nie ma pojęcia. - Ja symuluję przyszłość na podstawie ogólnodostępnych danych, wypowiedzi ekspertów od geopolityki, artykułów w pismach naukowych, filmów typu "Zeitgeist". Na podstawie tego i własnych obserwacji oraz obaw w "Człowieku z magicznym pudełkiem" przedstawiam taką dystopijną wizję przyszłości świata, właściwie Polski - wyjaśnił.

- Wydaje mi się, że obecnie realizujemy bardziej wizję Orwella niż Huxleya. Powiedzmy, że Huxley to taka skrajna lewica a Orwell skrajna prawica. Obecnie w Europie i na świecie to wahadło czasu jest wychylone na prawą stroną - wskazał. - Obie wizje, systemy są nastawione na to, by patrzeć, obserwować, kontrolować i narzucać, w łagodniejszy lub mocniejszy sposób, swój punkt widzenia - dodał.

W rozmowie z Martyną Podolską reżyser przyznał, że interesuje się teoriami spisowymi, bo one bardzo pobudzają jego wyobraźnię. - Ja jestem człowiekiem, który jednocześnie wierzy we wszystko i nie wierzy w nic. Przyjmuję, że wszystko jest możliwe - podkreślił. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Bodo Koxem.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Bodo Kox (reżyser filmowy)

Data emisji: 13.12.2017

Godzina emisji: 5.05

kk

Playlista
  • USA FOR AFRICA, MICHAEL JACKSON - We Are The World
  • Emilia - Big Big World
  • Mr Big - Wild World
  • SYLWIA GRZESZCZAK, LIBER - Co z nami będzie
  • MARYLA RODOWICZ - Ach Świecie
  • MROZU, TOMSON - Jak nie my to kto
  • Lennon John, - Imagine