Wystawa "Śladami Jezusa". Jerozolima sprzed dwóch tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 10:18
O wystawie "Śladami Jezusa" w Warszawie opowiedział jej pomysłodawca Krzysztof Noworyta. Dowiedzieliśmy się, co zainspirowało go do stworzenia sztuki opowiadającej historię Jezusa Chrystusa i rozwoju chrześcijaństwa na przestrzeni wieków.
Audio
  • Interaktywna podróż do Jerozolimy sprzed dwóch tysięcy lat (Kultura przy kawie/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Wystawę można podziwiać w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Oglądając ją widz ma szansę przenieść się do Jerozolimy sprzed dwóch tysięcy lat. Krzysztof Noworyta opowiada, że pomysł na stworzenie dzieła zaczął rodzić się w jego głowie podczas pierwszej pielgrzymki do Jerozolimy. - Byłem w samym sercu Jerozolimy, ale kompletnie nie potrafiłem odnaleźć się w tym miejscu - mówi pomysłodawca, którego problem rozwiązali Franciszkanie, którzy przyszli mu z pomocą.

Krzysztof Noworyta od tego momentu zaczął rozwijać swój pomysł wraz z Marcinem Kobyleckim. Pracę nad wdrożeniem pomysłu zajęły kilka miesięcy, a po roku w większym gronie zapadła decyzja o pokazaniu wystawy światu w czasie Wielkiego Postu w 2019 roku. Projekt, poza Warszawą, ma także zagościć w innych miastach. - Formuła wystawy, to wystawa podróżująca - mówi pomysłodawca zapowiadając, że "Śladami Jezusa" będzie można podziwiać także w Częstochowie i Wrocławiu. 

W drugiej części audycji Małgorzata Jaszczołt z Muzeum Etnograficznego w Warszawie opowiedziała, co powinno znaleźć się w wielkanocnym koszyczku i dlaczego jajko jest tak ważnym elementem tradycji w czasie świąt Wielkiej Nocy. Dowiedzieliśmy się także jakie baranki wybieramy najchętniej i z czego zazwyczaj są wykonane. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Krzysztof Noworyta (pomysłodawca wystawy "Śladami Jezusa"), Małgorzata Jaszczołt (Muzeum Etnograficzne w Warszawie)

Data emisji: 20.04.2019

Godzina: 5.05

K.A/kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamila Kamińska jako św. Faustyna. "Chciałam uczestniczyć w życiu zakonnym"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 14:33
W filmotece watykańskiej odbyła się kilka dni temu prapremiera polskiego filmu "Miłość i Miłosierdzie" o świętej Faustynie Kowalskiej i historii rozwijającego się kultu Miłosierdzia Bożego. Fabularyzowany dokument reżyserował Michał Kondrat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Grochowska: apetyt na życie towarzyszy mi na co dzień

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 18:03
Agnieszka Grochowska od lat gra w międzynarodowych produkcjach. Chociażby w filmie "Teen Spirit", który właśnie wszedł do amerykańskich kin. W audycji opowiedziała o początkach swojej światowej już kariery, barierach językowych oraz o tym jak pogodzić życie na walizkach z życiem rodzinnym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

44. Opolskie Konfrontacje Teatralne

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 05:05
Do Opola warto przyjechać nie tylko w trakcie Festiwalu Polskiej Piosenki. Powodów kulturalnych, aby udać się do tego miasta jest wiele. Do niedzieli (14.04) potrwają 44. Opolskie Konfrontacje Teatralne.
rozwiń zwiń