"Almodovaria" muzyczny monodram ukłonem dla twórczości Pedro Almodóvara

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 13:55
W "Kulturze przy kawie" rozmowa ze wspołtwórcami sztuki "Almodovaria", którzy zainspirowani reżyserem Pedro Almodóvarem stworzyli muzyczny monodram, przemycając dużo pierwiastka kobiecości ze sztuk hiszpańskiego reżysera. Premiera odbyła się w czwartek w Teatrze Polonia. W audycji także o wydarzeniach kulturalnych w Warszawie i Krakowie.
Audio
  • Rozmowa z artystami promującymi kulturalne wydarzenia (Kultura przy kawie/Jedynka)
plakat promocyjny wydarzenia
plakat promocyjny wydarzeniaFoto: plakat promocyjny wydarzenia

Pedro Almodóvar tworzył filmy już w wieku 23 lat. Jawił się jako jedna ze znaczących postaci kultury i obyczajowości pod koniec lat 70. Od filmu "Prawo pożądania" zaczęła się passa nagród dla Pedra Almodóvara - reżysera, scenarzysty i aktora, który w swojej działalności artystycznej charakteryzował się tworzeniem "niezwykłych portretów kobiet". 

Reżyserka "Almodovarii" Anna Wieczur-Bluszcz mówi, że w sztuce kobiety są blisko siebie i odczuwają siebie nawzajem. Jak sama mówi, filmy Almodóvara zmuszają ją do skonfrontowania się ze samą sobą i nabraniem nowego, świeżego spojrzenia. - Jego filmy zmieniają widzenie świata - twierdzi. Pomysł, aby zrobić spektakl/koncert z piosenkami z filmów hiszpańskiego reżysera pojawił się dzięki Annie Sroce-Hryń, która smutki głównej bohaterki sztuki wyśpiewuje na scenie, w czasie spektaklu "Almodóvaria". - Bohaterka monodramatu jest drapieżna i sentymentalna, perwersyjna i naiwna, ale przez to prawdziwa w swoich namiętnościach i tęsknotach - ocenia reżyserka.

W audycji także zapowiedź kulturalnej majówki, czyli m.in.: atrakcje w Łazienkach Królewskich w Warszawie, liczne wydarzenia w Lublinie z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej, oraz pożegnalny koncert Eltona Johna w Krakowie. Dowiadujemy się na czym polega Dzień Wolnej Sztuki i co słychać w Muzeum Narodowym w Krakowie. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Data emisji: 27.04.2019

Godzina: 5.06

K.A/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"W moim domu był zakaz puszczania radia i to mnie uratowało"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 19:00
- Ja ciągle dostaję nagrody, ale to bardzo dobrze, bo po każdej z nich zabieram się z większą chęcią do pracy - komentuje otrzymanie nagrody honorowej Culture.pl Superbrands Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wystawa "Śladami Jezusa". Jerozolima sprzed dwóch tysięcy lat

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2019 10:18
O wystawie "Śladami Jezusa" w Warszawie opowiedział jej pomysłodawca Krzysztof Noworyta. Dowiedzieliśmy się, co zainspirowało go do stworzenia sztuki opowiadającej historię Jezusa Chrystusa i rozwoju chrześcijaństwa na przestrzeni wieków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teatr jako obraz. O Festiwalu Scenografii i Kostiumów oraz kolejnej edycji "Kontrapunktu"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 21:09
W kalendarz polskich wydarzeń kulturalnych na stałe wpisały się festiwale teatralne. Wczoraj (26.04) zakończyła się 3. edycja Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie" w Lublinie, a w kolejnym tygodniu rozpoczyna się Przegląd Teatrów Małych From w Szczecinie, który jest jednym z najstarszych i największych polskich festiwali teatralnych. 
rozwiń zwiń