X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak to jest być mieszkanką Watykanu? "To wyjątkowa sytuacja życiowa"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:40
Jak żyje się w najmniejszym państwie świata? Jakie panują w nim zasady i jak to jest mieć za sąsiada... papieża Franciszka? Porozmawialiśmy o tym z Magdaleną Wolińską-Riedi, znaną dziennikarką i obywatelką Watykanu, która mieszka w nim od 20 lat, a jednocześnie autorką książki "Kobieta w Watykanie".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła Katolickiego. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice oraz Gwardia Szwajcarska z rodzinami. Oprócz tego do pracy przychodzi tam około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu, tj. pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej.

Życie za murem

- Jak stajemy na Placu Świętego Piotra, zerkamy na tę monumentalną fasadę Bazyliki Watykańskiej, gdzieś tam daleko widzimy migającego papieża w oknie podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, to nie zdajemy sobie sprawy, że za tym wysokim, 9-metrowym murem toczy się normalne życie i że są tam też świeckie osoby - mówi Magdalena Wolińska-Riedi.

Papież Franciszek stara się zachować normalność

Gość Jedynki zauważa, że papież Franciszek stara się zachować normalność w swoim życiu. – Nie ma problemu z tym, że jak potrzebuje iść do dentysty, to usiądzie na krzesełku i poczeka na swoją kolej. Wszyscy chcą go przepuścić, a mimo to nie zgadza się, bo jest jednym z pacjentów w kolejce. Stara się jak może czasami przemieszczać się pieszo. Przynajmniej, że zachować tą minimalną normalność za murami – słyszymy.

"Zaufanie zobowiązuje mnie, żeby nie być plotkarą"

Magdalena Wolińska-Riedi przyznaje, że w pracy dziennikarki pomaga jej zaufanie ze strony Watykanu. Od ponad 5 lat pracuje jako korespondentka. - Dla Watykanu jest to pewna niecodzienność i niewygodna sytuacja. Przez te lata widziałam i obserwowałam bardzo wiele rzeczy i jeśli ma się ten zmysł trochę dziennikarski, czyli wszystko, co się dzieje, możesz przekłuć w doskonałe newsy. Są jednak pewne sprawy, o których nie mówisz, bo nie ma powodu, żeby o nich mówić, a po drugie trzeba zastanowić się, czy jest to odpowiedni moment. Myślę, że oni mi ufają i to zaufanie zobowiązuje mnie, żeby nie być plotkarą, która będzie wynosić wszystko poza mury. Mogłabym bardzo łatwo, ale nigdy tego nie czyniłam - opowiada gość audycji.

Premiera książki już niedługo

W najbliższą środę o godz. 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się premiera książki "Kobieta w Watykanie".

Ile Polek mieszka za murami Watykanu? Jak rozpoczęła się przygoda Magdaleny wolińskiej-Riedi z Watykanem? Jak spełnić wymogi na żonę gwardzisty?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie 

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Magdalena Wolińska-Riedi (dziennikarka)

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 5.10

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek: kiedy obmawiamy innych rzucamy kamieniami

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:27
- Kiedy obmawiamy innych rzucamy kamieniami - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie. Apelował o to, by "wypuścić z rąk kamienie oczerniania i potępienia". 
rozwiń zwiń