Jak to jest być mieszkanką Watykanu? "To wyjątkowa sytuacja życiowa"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:40
Jak żyje się w najmniejszym państwie świata? Jakie panują w nim zasady i jak to jest mieć za sąsiada... papieża Franciszka? Porozmawialiśmy o tym z Magdaleną Wolińską-Riedi, znaną dziennikarką i obywatelką Watykanu, która mieszka w nim od 20 lat, a jednocześnie autorką książki "Kobieta w Watykanie".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Watykan jest siedzibą najwyższych władz Kościoła Katolickiego. Obywatele Watykanu to głównie dostojnicy kościelni, księża, zakonnice oraz Gwardia Szwajcarska z rodzinami. Oprócz tego do pracy przychodzi tam około 3000 osób mieszkających poza murami Watykanu, tj. pracownicy poczty, radia, gazety, sklepów, dworca kolejowego i służby medycznej.

Życie za murem

- Jak stajemy na Placu Świętego Piotra, zerkamy na tę monumentalną fasadę Bazyliki Watykańskiej, gdzieś tam daleko widzimy migającego papieża w oknie podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański, to nie zdajemy sobie sprawy, że za tym wysokim, 9-metrowym murem toczy się normalne życie i że są tam też świeckie osoby - mówi Magdalena Wolińska-Riedi.

Papież Franciszek stara się zachować normalność

Gość Jedynki zauważa, że papież Franciszek stara się zachować normalność w swoim życiu. – Nie ma problemu z tym, że jak potrzebuje iść do dentysty, to usiądzie na krzesełku i poczeka na swoją kolej. Wszyscy chcą go przepuścić, a mimo to nie zgadza się, bo jest jednym z pacjentów w kolejce. Stara się jak może czasami przemieszczać się pieszo. Przynajmniej, że zachować tą minimalną normalność za murami – słyszymy.

"Zaufanie zobowiązuje mnie, żeby nie być plotkarą"

Magdalena Wolińska-Riedi przyznaje, że w pracy dziennikarki pomaga jej zaufanie ze strony Watykanu. Od ponad 5 lat pracuje jako korespondentka. - Dla Watykanu jest to pewna niecodzienność i niewygodna sytuacja. Przez te lata widziałam i obserwowałam bardzo wiele rzeczy i jeśli ma się ten zmysł trochę dziennikarski, czyli wszystko, co się dzieje, możesz przekłuć w doskonałe newsy. Są jednak pewne sprawy, o których nie mówisz, bo nie ma powodu, żeby o nich mówić, a po drugie trzeba zastanowić się, czy jest to odpowiedni moment. Myślę, że oni mi ufają i to zaufanie zobowiązuje mnie, żeby nie być plotkarą, która będzie wynosić wszystko poza mury. Mogłabym bardzo łatwo, ale nigdy tego nie czyniłam - opowiada gość audycji.

Premiera książki już niedługo

W najbliższą środę o godz. 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się premiera książki "Kobieta w Watykanie".

Ile Polek mieszka za murami Watykanu? Jak rozpoczęła się przygoda Magdaleny wolińskiej-Riedi z Watykanem? Jak spełnić wymogi na żonę gwardzisty?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie 

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Magdalena Wolińska-Riedi (dziennikarka)

Data emisji: 14.09.2019

Godzina emisji: 5.10

DS

Czytaj także

Papież Franciszek: kiedy obmawiamy innych rzucamy kamieniami

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 13:27
- Kiedy obmawiamy innych rzucamy kamieniami - powiedział papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w niedzielę w Watykanie. Apelował o to, by "wypuścić z rąk kamienie oczerniania i potępienia". 
rozwiń zwiń