Opowieść o trudnej miłości w monodramie "Nie lubię pana, Panie Fellini"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 12:08
W tym roku mija setna rocznica śmierci Federico Felliniego, którego muzą i ulubioną aktorką była żona, Giulietta Masina. O ich trudnej miłości, bólu kobiety lojalnej i wiernej mimo niewierności męża, opowiada w swoim monodramie Małgorzata Bogdańska, która była gościem Małgorzaty Raduchy w sobotniej audycji "Kultura przy kawie". 
Audio
  • "Nie lubię pana, Panie Fellini" (Kultura przy kawie/Jedynka)
plakat spektaklu
plakat spektakluFoto: mat. promocyjne

Gość audycji zdradziła, że inspiracją do stworzenia spektaklu była postać Giulietty Masiny, kobiety absolutnie niezwykłej, która umarła pół roku po śmierci swojego męża. - Poznaliśmy ją poprzez filmy Felliniego, które osobiście bardzo lubię. Najbardziej lubię "La Stradę" i "Noce Cabirii". W monodramie są fragmenty jeszcze jednego filmu "Ginger i Fred" - dodała aktorka. 

Reżyserem sztuki jest mąż aktorki, Marek Koterski. 

źródło: jdStudio/Youtube 

Co jest ukazane w monodramie? 

- Staraliśmy się, żeby ten monodram był troszkę uniwersalny, bo zdaje sobie sprawę, że dużo osób nie wie, kto to jest Giulietta Masina. Nawet we Włoszech się z tym spotkałam. Chciałam, żeby każda kobieta znalazła w tym monodramie swój ból i swoją radość, patrząc na doświadczenia bohaterki Masiny - wyjaśniła Małgorzata Bogdańska. 

Być cyrkówką 

Aktorka do monodramu odświeżyła swoją starą pasję, ponieważ mało kto wie, że w przeszłości marzyła o tym, aby być cyrkówką. - Zawsze lubiłam tego smutnego klauna. Tak sobie pomyślałam, że jak nie zdam do szkoły teatralnej, to pójdę do Julinka. Był tylko jeden problem, bo okazało się, że na egzaminie trzeba było żonglować - zdradziła. 

"Teatr w walizce"

 Ze spektaklem Twórcy jeżdżą po Polsce, grając na scenach teatralnych, ale i w hospicjach, domach opieki i noclegowniach. Byli też zaproszeni do Włoch. Na potrzeby przedstawienia Małgorzata Bogdańska, jak prawdziwa Gelsomina, bohaterka filmu Felliniego, nauczyła się grać na trąbce, stepować i mówić po włosku. - To jest monodram naszego "Teatru w walizce". (...) Myśląc o teatrze, chcieliśmy docierać do miejsc, gdzie teatr nie dotrze - dodała. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha 

Gość: Małgorzata Bogdańska (aktorka) 

Data emisji: 11.01.2020 r. 

Godzina emisji: 5.08

ans 


Czytaj także

Krzysztof Zanussi: czułem, że robienie filmów jest tym, co chcę robić w życiu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 13:00
Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia. Nagrodę wręczyła reżyserowi Maja Komorowska mówiąc, że uszczęśliwa ją fakt, że nagroda "przyleciała" właśnie do niego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Marczewski: zacząłem grać na ulicy, aby zarobić pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 14:34
Jan Marczewski to młody aktor, który w "Kulturze przy kawie" opowiedział o swoich najważniejszych rolach, najbardziej cenionych muzykach i wydarzeniach, jakie ukształtowały go, jako artystę.
rozwiń zwiń