Widowisko o Bitwie Warszawskiej. "Chcemy pokazać z czego wynikał sukces Wojska Polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 09:50
- Na polu bitwy, które znajduje się na płycie stadionu, zobaczymy ponad 200 rekonstruktorów, kawalerię i wozy bojowe - zapowiada Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora biura programu "Niepodległa". Punktualnie o godz. 21.00 na PGE Narodowym w Warszawie rozpocznie się multimedialne widowisko "1920. Wdzięczni bohaterom". Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi Program 1 Polskiego Radia.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/Paweł Supernak

TU MOŻNA POSŁUCHAĆ PROGRAMU 1. KLIKNIJ >>>

czytaj więcej
BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg
Bitwa Warszawska 1920. Serwis specjalny

Podczas premiery wydarzenia na PGE Narodowym wystąpią m.in.: Stanisława Celińska, Stanisław Sojka, Olga Szomańska, Maciej Balcar, Mateusz Ziółko, Damian Ukeje, Kasia Cerekwicka, Michał Kowalonek, Piotr Cugowski, Sound'nGrace, Bartas Szymaniak. W rolę marszałka Józefa Piłsudskiego wcieli się Jarosław Gajewski, a oficera Michaiła Tuchaczewskiego odegra Wojciech Brzeziński. Generał Charles de Gaulle zostanie odegrany przez Marcina Januszkiewicza, a postać ks. Ignacego Skorupki przybliży Karol Czajkowski.

Archiwalne filmy

- Wzorem 2018 roku, kiedy na Stadionie Narodowym zorganizowaliśmy wielki "Koncert dla Niepodległej", w tym roku na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej widzowie zobaczą wielkie widowisko multimedialne "1920. Wdzięczni bohaterom". Na płycie stadionu powstanie scenografia oddająca pole Bitwy Warszawskiej, także symbolicznie będą ujęte miejsca sztabów Armii Czerwonej i wojsk polskich. Scenografię dopełnią ekrany, na których będą prezentowane filmy o walorze archiwalnym i z drugiej strony edukacyjnym - opowiada Wojciech Kirejczyk.

Jak przyznaje Wojciech Kirejczyk, organizatorzy chcą pokazać widzom nie tylko samą historię Bitwy Warszawskiej, ale też kontekst historyczny oraz wytłumaczyć czym było spowodowane ogromne znaczenie Bitwy Warszawskiej i z czego wynikał sukces Wojska Polskiego.

czytaj więcej
1920. Bitwa, która ocaliła Europę - okładka, front.jpg
Unikatowy album Polskiego Radia w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Metamorfoza PGE Narodowego

- Przygotowania do tego spektakularnego widowiska trwają już od ponad tygodnia. Wszystko jest już gotowe, w tym cała scenografia. Trwają też ostatnie próby. Pojawił się także reżyser, który jeszcze rozmawia ze statystami, artystami i ze wszystkimi gwiazdami - relacjonuje przebieg przygotowań Monika Borzdyńska, rzeczniczka prasowa PGE Narodowego.

- PGE Narodowy przeszedł kolejną metamorfozę, ale tym razem naprawdę szczególną. Na płycie PGE Narodowego, na 7 tysiącach metrów kwadratowych, jeszcze nie było tak rozlokowanej scenografii. Oprócz tego, że są okopy polskie i bolszewickie, pojawia się sporo symboli. Chociażby monumentalna głowa symbolu Bitwy Warszawskiej, czyli ks. Ignacego Skorupki (…). Pojawił się też po stronie okopów bolszewickich las, który dzięki grze świateł będzie dawał wrażenie żywego. W okopach znajdują się także żywe elementy, tj. kora. Gdy tam się wejdzie, czuć zapach lasu. My już czujemy ten zapach historii - dodaje Monika Borzdyńska.

Premiera wydarzenia odbędzie się 15 sierpnia 2020 o godzinie 21.00 i będzie transmitowana na antenie Programu 1 Polskiego Radia oraz w TVP.

Posłuchaj
43:46 PR1_MPLS 2020_08_15-05-09-02 (1).mp3 Spektakularne widowisko na PGE Narodowym (Jedynka/Kultura przy kawie)

W audycji także:

  • filmowe obchody stulecia Bitwy Warszawskiej: "Wojna światów" i "Wiktoria 1920"
  • rejsy po Wiśle z kapitanem Waldemarem Danielewiczem i Flotylla Wiślana
  • premiera spektaklu "Powrót Tamary" w Teatrze Studio

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 15.08.2020 

Godzina: 5.00-6.00

DS

Czytaj także

Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Lista najważniejszych wydarzeń

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 11:40
15 sierpnia będziemy obchodzić setną rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która zadecydowała o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość. Z tej okazji liczne instytucje kultury oraz urzędy państwowe i samorządowe przygotowały szereg wydarzeń rocznicowych. Przedstawiamy listę najważniejszych z nich.
rozwiń zwiń