Narodowe Czytanie "Balladyny". Bajka dla dorosłych, walka dobra ze złem

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 05:05
Do zwyczaju już weszło, że w każdą pierwszą sobotę września odbywa się Narodowe Czytanie. To akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej. W tym roku impreza ma dziewiątą edycję, a lekturą jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
Narodowe Czytanie 2020
Narodowe Czytanie 2020Foto: Grzegorz Lipiński Polskie Radio

Jak co roku, Narodowe Czytanie zainaugurowała w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi ponad sześćdziesięciu aktorów. Całość wyreżyserował dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Posłuchaj
50:50 2020_09_05 05_06_05_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 Narodowe Czytanie "Balladyny" (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

czytaj więcej
banner_narodowe_czytanie_2020_1200x660 .jpg
Narodowe Czytanie. Serwis specjalny

- "Balladyna" - jak wszyscy wiedzą - ma pięć aktów. Każdy akt wyreżyseruje inna osoba, każdy akt to będzie inna obsada. To jest wyzwanie. Udało się nam zaprosić, pozyskać do współpracy 61 artystów - powiedział dyrektor. - Szykujemy dla Państwa niezwykłe przeżycie artystyczne (...) Będą zachowane wszelkie środki ostrożności - dodał.

O)d lewej: Marcin Przybylski, Martyna Podolska, Anna Cieślak O)d lewej: Marcin Przybylski, Martyna Podolska, Anna Cieślak

Michał Wdowiak współreżyser uważa, że "Balladyna" powinna mieć baśniowy charakter. - "Balladyna" w wersji baśniowej jest czytelniejszym przekazem i lepiej zostanie zrozumiana - wyjaśnia. Zwraca uwagę, że każda baśń ma swój morał, a w dramacie Juliusza Słowackiego morał jest prosty - dobro jest ważne w życiu, powinniśmy kierować się dobrem, żebyśmy czuli, że jesteśmy potrzebni. - Dobro zawsze wygrywa, jeśli jesteśmy źli, to przegrywamy na tym świecie - podkreśla. Jego zdaniem, "Balladyna" to bajka dla dorosłych, a takich bajek jest mało, z podziałem znanym już z bajek dla dzieci na dobro i zło.

W rolę Balladyny w V akcie wcieliła się Marta Wągrocka. W roli pociągała ją przemiana bohaterki, która z czasem zaczęła wierzyć w to, co mówi, choć na początku wiedziała, że to kłamstwo. - Wierzy w swoje przeznaczenie, w to, że cel uświęca środki, a w pewnym momencie, że ona jest ofiarą tego wszystkiego, a nie sprawczynią.

W audycji "Kultura przy kawie" o czytaniu "Balladyny" opowiadają też m.in.: Teresa Lipowska, Anna Cieślak, Marcin Przybylski oraz Mateusz Kmiecik.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Janusz Kukuła(reżyser), Michał Wdowiak (reżyser), Teresa Lipowska, Anna Cieślak, Marta Wągrocka, Marcin Przybylski,  Mateusz Kmiecik (aktorzy)

Data emisji: 5.09.2020 

Godzina emisji: 5.06

ag


Czytaj także

Narodowe Czytanie 2019: dwie nowele młodopolskie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2019 10:00
Podczas Narodowego Czytania 2019 w Ogrodzie Saskim w Warszawie, ale także w całej Polsce będziemy czytać dwie nowele młodopolskie: "Orkę" Władysława Stanisława Reymonta (1919) oraz "Rozdzióbią nas kruki, wrony" Stefana Żeromskiego (1895). Dzieła te jak i najciekawsze fakty biograficzne tych dwóch uznanych pisarzy przybliżała w Jedynce prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Balladyna" jako inspiracja dla współczesnych autorów

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 13:30
Alina wzorowana na popularnej polskiej aktorce, szemrana aplikacja o nazwie Balladyna 2.0., Grabiec jako poczciwy blokers, Balladyna i Alina jako androidy... czyli "Balladyna" Juliusza Słowackiego jako inspiracja dla współczesnych pisarzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2020. Janusz Kukuła: szykujemy niezwykłe przeżycie artystyczne

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 10:00
- "Balladyna" ma pięć aktów. Każdy akt wyreżyseruje inna osoba, każdy akt to będzie inna obsada. To jest wyzwanie. Udało się nam zaprosić, pozyskać do współpracy 61 artystów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
rozwiń zwiń