"Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi"

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 16:05
O życiu w towarzystwie, które pomaga osiągnąć długowieczność i sprawność naszego mózgu porozmawialiśmy z Urszulą Dąbrowską, autorką książki "Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi". 
Okładka książki Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi.
Okładka książki "Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi". Foto: mat.promocyjne

jadac-b-iext67125933.jpg
"Jadąc". Czego słucha w samochodzie pisarz Eustachy Rylski?

Jakie znajomości pomagają naszemu mózgowi? 

Wydaje się, że mózg to nieczuła maszyna do liczenia – biologiczny komputer. Nic bardziej mylnego! Mózg jest bardzo towarzyski, emocjonalny i prospołeczny. Mózg lubi się śmiać, plotkować, spotykać ze znajomymi i budować więzi. Mózg jest w najlepszej formie, gdy otaczają go… inne, życzliwe mózgi. Nauka to potwierdza na wiele sposobów. Lekarze, psychologowie, neuronaukowcy, a nawet ekonomiści są zgodni: człowiek to istota społeczna, empatyczna i altruistyczna.

Posłuchaj
46:59 2021_02_06 05_06_09_PR1_Kultura_przy_kawie.mp3 "Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi" (Kultura przy kawie/Jedynka)

 

Autorka książki pt. "Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi", Urszula Dąbrowska, w rozmowie z Martyną Podolską zaznacza, że w swojej publikacji mówi o bliskich nam relacjach, lecz nie tylko. - W podrozdziałach książki nawiązuje do bardzo różnych wątków i jak najbardziej mówię o relacji najbliższej, z drugą połową, mówię o rodzinach, przyjaciołach ale też mówię o przypadkowych spotkaniach, zwykłej życzliwości. (...) Badania pokazują, że sporadyczne, luźne relacje są zdrowe dla naszego organizmu - wyjaśnia Urszula Dąbrowska. 

"Potrzebujemy dobrych relacji" 

Materiały do swojej książki autorka zbierała w latach 2017-2019, jeszcze przed wybuchem epidemii koronawirusa. - Świat wyglądał trochę inaczej, ludzie szukali izolacji, wyciszenia, bo tych bodźców każdego dnia mamy dużo - zauważa gość audycji. - Czytałam doniesienia naukowe, opracowania i stwierdziłam, że trzeba mówić, iż bardzo ważne jest, żeby pielęgnować relacje dla naszego zdrowia fizycznego, intelektu, dla długowieczności i po to, żeby życie było przyjemniejsze - dodaje autorka. 

Jak tłumaczy Urszula Dąbrowska potrzebujemy w życiu dobrych relacji, osób z którymi czujemy się dobrze. - W swojej książce stawiam nacisk na to, żebyśmy otaczali się przyjaciółmi, znajomymi i rodziną. Mam na myśli te dobre relacje, które nas karmią, zabezpieczają nasze potrzeby bliskości, porozumienia intelektualnego, emocjonalnego wsparcia - przyznaje. - W naszym życiu bardzo różnie bywa z tymi relacjami, niektóre mogą być szkodliwe, inne brudne. (...) Ważne, żebyśmy otaczali się ludźmi, z którymi chcemy rozmawiać, z którymi czujemy się dobrze - dopowiada. 

Czytaj również: 

Samotność - czy jest problemem globalnym?

Dotyka on osób w różnym wieku, także osoby młode. Czy jest to problem globalny? - Są diagnozy epidemiologów, lekarzy, że problem samotności robi się kwestią zdrowia publicznego, szczególnie w krajach rozwiniętych - stwierdza Urszula Dąbrowska. - Naukowcy widzą, że samotność szkodzi naszemu zdrowiu, przyczynia się do śmierci. Dla nas, osób młodych, niechciana samotność zaburza sen, obniża odporność fizyczną i psychiczną - mówi. 

***

W drugiej części audycji z okazji premiery krótkometrażowego filmu "Pokój" na podstawie opowiadania Stanisława Lema  spotkaliśmy się z aktorem Wojciechem Solarzem. Porozmawialiśmy z nim o filmie, ale także o  pasji do aktorstwa, innych zainteresowaniach i przyszłych planach. 

źródło: Kraków Miasto Literatury UNESCO/FB

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Urszula Dąbrowska (autorka książki "Życie towarzyskie mózgu. 21 powodów, by być z ludźmi"), Wojciech Solarz (aktor)

Data emisji: 6.02.2021 r. 

Godzina audycji: 5.06

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

Jak to jest być mieszkanką Watykanu? "To wyjątkowa sytuacja życiowa"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:40
Jak żyje się w najmniejszym państwie świata? Jakie panują w nim zasady i jak to jest mieć za sąsiada... papieża Franciszka? Porozmawialiśmy o tym z Magdaleną Wolińską-Riedi, znaną dziennikarką i obywatelką Watykanu, która mieszka w nim od 20 lat, a jednocześnie autorką książki "Kobieta w Watykanie".
rozwiń zwiń