Polska Chinka szuka swoich korzeni

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2017 17:10
W 1998 roku polskie małżeństwo, które po studiach wyemigrowało do Stanów Zjednoczonych, zaadoptowało 2-miesięczną Chinkę, znalezioną na ulicy prowincjonalnego chińskiego miasta (kilkadziesiąt kilometrów od Hongkongu).
Audio
Kasia z rodzicami
Kasia z rodzicamiFoto: archiwum prywatne

Po latach Kasia wraca do sierocińca, skąd została zabrana. Po przebyciu długiej procedury pojechali wreszcie do sierocińca w Shenzhen, gdzie po raz pierwszy zobaczyli malenką Xi Hong. Nadali jej imię Katarzyna. Tak zaczęło się w pewnym sensie drugie życie Kasi, dziś mieszkającej w Houston, ale też spędzającej każde wakacje w Polsce.

Kasia
Kasia

Sama o sobie mówi: zwyczajna amerykańska Chinka o polskich korzeniach. Oczywiście zawsze chciała zobaczyć Kraj Środka, dotrzeć do miejsca, gdzie ją znaleziono… Jakie inne, nierealne, ale najsilniejsze nadzieje towarzyszyły temu pragnieniu, wie tylko Kasia. Nadszedł wreszcie czas, kiedy rodzice, wciąż obawiający się, że to za wcześnie, że to za trudne, ulegli prośbom i zgodzili się na podróż do źródeł.

W podróży wspierała ich autorka audycji. Dzięki temu, za zgodą Kasi, powstał dźwiękowy zapis podroży, także wizyty w chińskim sierocińcu - miejscu, gdzie prawdopodobnie żaden polski dziennikarz jeszcze nie nagrywał.

Reportaż zdobył nagrodę w konkursie o Grand Prix KRRiT w 2013 roku.

***

Audycja: "Perły reportażu"

Tytuł reportażu: "Podróż Kasi"

Autor reportażu: Alicja Grembowicz

Data emisji: 31.12.2017

Godzina emisji: 17.10

ag

Czytaj także

"Polka bez papierów"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 11:00
W tym tygodniu obchodzimy 70-tą rocznicę wysiedleń z Zamojszczyzny. Bohaterka reportażu mieszka w Brazylii, jednak urodziła się 70 lat temu właśnie na Zamojszczyźnie. Dlaczego odmawiano jej polskiego obywatelstwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Szczęście Niny Novak" - Hanna Bogoryja Zakrzewska

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2012 16:15
Piątek, 7 grudnia 2012, godz.21.14, Program 1. Nina Novak jest znana i lubiana w Stanach Zjednoczonych i w Wenezueli. W Polsce wie o niej tylko rodzina i krytycy baletu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakochani na Hawajach. Uczucie silniejsze od choroby

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 22:00
Rodzice Marka Bednarczyka poznali się w Stanach Zjednoczonych. Ojciec wcielony do wojska, walczył w Wietnamie. Podczas krótkiego urlopu umówił się ze swoją żoną na Hawajach, bo było najbliżej Wietnamu.
rozwiń zwiń