"Wirtuoz", reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 09:30
Ignacy Jan Paderewski był "najwybitniejszym politykiem wśród pianistów i najwybitniejszym pianistą wśród polityków". Był także wielkim społecznikiem, mecenasem polskiej kultury (przyczynił się do sławy Chopina na całym świecie), a przede wszystkim żarliwym patriotą. Niewątpliwy talent i praca na przestrzeni lat zostały wsparte przez życzliwe mu osoby i zbiegi okoliczności.
Audio
  • "Wirtuoz" - reportaż Jakuba Tarki (Reportaż w Jedynce)
Ignacy Jan Paderewski
Ignacy Jan PaderewskiFoto: NAC

Do rozwoju jego talentu przyczyniła się choćby rodzina Kerntopfów, warszawskich producentów fortepianów, w których fabryce mieszkał i ćwiczył grę na instrumencie, a także niezliczone rzesze kobiet. Niektórzy twierdzą, że nie osiągnąłby tak zawrotnej kariery, gdyby nie właśnie kobiety, wśród nich m.in. Helena Modrzejewska.

Reportaż otrzymał Nagrodę Specjalną w Konkursie o Grand Prix KRRiT 2019.

Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł reportażu: "Wirtuoz"

Autor: Jakub Tarka

Data emisji: 8.12.2019 r. 

Godzina emisji: 17.07


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

11 listopada 1918 Piłsudski miał pełne ręce roboty [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 08:02
Rewolucyjne nastroje, niemieckie siły okupacyjne, chaos na ulicach, problem z uznaniem polskiego rządu przez zwycięzców I wojny światowej – przed ojcami polskiej niepodległości w pierwszych dniach wolności piętrzyła się masa problemów. Dla portalu PolskieRadio.pl wyjaśnił je prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Jan Paderewski - mąż stanu, który łagodził obyczaje

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 09:00
- Był jednym z wielkich nie tylko ludzi sztuki, ale i wielkich mężów stanu, którym zawdzięczamy niepodległość - mówił o Paderewskim jego biograf prof. Marian Drozdowski. - Jego koncerty, w Wielkopolsce i w Warszawie, to były wielkie manifestacje polskości.
rozwiń zwiń