"Historia trzech pierścieni, czyli prawdziwa bajka opowiedziana przez Annę Pietraszek"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 15:40
Reportaż Krzysztofa Wyrzykowskiego otrzymał nagrodę im. Witolda Zadrowskiego w konkursie "Polska i Świat 2002". 
Audio
Anna Pietraszek
Anna PietraszekFoto: PAP/Tomasz Gzell

Bohaterką reportażu jest Anna Pietraszek, reżyserka, dokumentalistka, operatorka, fotografka, dziennikarka, taterniczka i alpinistka.

Po raz pierwszy pojechała do Afganistanu w 1973 roku. Wraz z grupą wspinaczy-himalaistów wyruszyła na zdobycie lodowcowych szczytów Hindukuszu. Te chwile na zawsze pozostały jej w pamięci i wpłynęły na jej całe życie. Nie tylko ze względu na urodę gór, ale również z powodu przyjaźni, jakie zawarła z mieszkającymi tam ludźmi. Od czasu tamtej wyprawy była w Afganistanie 12 razy.  

Jesienią 2002 roku udała się w kolejną reporterską wyprawę do tego wyniszczonego wojną kraju. W Kabulu poznała Holię - wdowę, matkę sześciorga dzieci, która ze swoją rodziną mieszka w ruinach domu. Takich kobiet - obarczonych rodzinami, nie mających żadnych środków do życia (w krajach muzułmańskich kobiety nie są przygotowane do podjęcia innych ról społecznych poza rolą żony i matki) - w Afganistanie są miliony.

Z Kabulu Anna wyruszyła do położonej w górach wioski, w której mieszkają jej przyjaciele. Chciała dowiedzieć się, czy przetrwali wojnę. Spotkanie po latach było wzruszające. Afgańscy górale podkreślili, że Anna jest ich siostrą i zawsze może na nich liczyć. Okazało się raz jeszcze, że dwa światy - islamu i cywilizacji europejskiej - mogą się spotkać, a pomostem między nimi jest ludzka przyjaźń.

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Historia trzech pierścieni, czyli prawdziwa bajka opowiedziana przez Annę Pietraszek" 

Autor: Krzysztof Wyrzykowski 

Data emisji: 8.03.2020 r. 

Godzina emisji: 23.10

kk


Zobacz więcej na temat: reportaż Krzysztof Wyrzykowski

Czytaj także

"Mój dziadek powstaniec". Reportaż Olgi Mickiewicz i Antoniego Rokickiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2020 07:50
Jak upamiętniać losy powstańców? Co uznać za wartościowe pamiątki po nich, a co za śmieci? Eugeniusz Tyrajski i jego żona Teresa walczyli w Powstaniu Warszawskim. Oboje już zmarli, a ich wnuczka, pani Marta, stanęła przed dylematem, co zrobić z rodzinnymi pamiątkami. Część wyrzuciła na śmietnik, co wzbudziło falę krytyki. 
rozwiń zwiń