Muzyka ludowa Powiśla Maciejowickiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 11:46
- Powiślaki są przeważnie dwuzwrotkowe, śpiewane. To było z życia wzięte. Ludowe twórcy, oni sami układali to wszystko. Ja miałem słaby głos, grania pilnowałem. W dawniejszych czasach, jak ktoś grał szybko, ostro to chwalili: ale gra! Bo się ludzie nie znali - powiedział w radiowej Jedynce muzyk Stefan Nowaczek.
Audio
  • Muzyka ludowa Powiśla Maciejowickiego (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Algirdas Gelazius/shutterstock.com

- Mój najstarszy brat grał na skrzypcach. Ja, tak, jak i on, byłem samoukiem. Nut nie znałem, uczyłem się grać ze słuchu. Skrzypce sobie z drewna strugałem - powiedział w rozmowie (przeprowadzonej w 2012 roku) z Kubą Borysiakiem, Piotrem Kędziorkiem i Mateuszem Niwińskim Stefan Nowaczek. Talent szlifował przygrywając na psiu-babach, chrzcinach i weselach. Jest laureatem "Złotej Baszty" na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji można także wysłuchać wywiadu z Antonim Cicheckim (został on przeprowadzony w 2013 roku, artysta niedawno zmarł). Cichecki był muzycznym samoukiem. Na skrzypcach grał od 12. roku życia. Wraz z bratem, Marianem, tworzył ludową Kapelę Braci Cicheckich z Grądek. Razem występowali na wiejskich weselach i zabawach, a także brali udział w konkursach i festiwalach. Jest laureatem nagrody "Baszta" na festiwalu w Kazimierzu Dolnym. W 1998 roku został wyróżniony Nagrodą im. Oskara Kolberga.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Kuba Borysiak

Data emisji: 29.04.2018

Godzina emisji: 5.05

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przypominamy rozmowę z Tadeuszem Kubiakiem - łęczyckim wirtuozem skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 13:47
Tadeusz Kubiak był twórcą autentycznej Kapeli Ludowej, działającej od 1994 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Leśmierzu. Artysta zmarł w minionym tygodniu. Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej rozmowy z Tadeuszem Kubiakiem, którą przeprowadził Kuba Borysiak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chronią pieśni przed całkowitym zapomnieniem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 13:42
"Pieśni piękne" to projekt, w którego ramach zebrano pieśni ludowe nieobrzędowe, codzienne z pogranicza wsi i miasta inspirowane tym, co dawniej grano w radiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny portret skrzypka z Przystałowic Małych

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 11:40
Jan Kmita jest bohaterem płyty wydanej niedawno przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica. To skrzypek pochodzący z "mikroregionu kajockiego"- wsi Przystałowice Małe, leżącej na północ od Przysuchy. Reprezentuje starą, archaiczną manierę gry charakterystycznych dla regionu oberów zwanych niekiedy mazurami.
rozwiń zwiń