Spotkanie z muzyką góralską, a dokładnie z muzyką spiską i orawską

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 14:56
Na Orawie przed II wojną swiatową Emil Mika zbierał wszelkie świadectwa folkloru rodzinnej ziemi, gromadził i opracowywał pieśni z tego terenu, a część zbiorów opublikował w 1934 roku w tomie "Pieśni orawskie".
Audio
  • Muzyka z polskiego Spisza i Orawy (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Podhalańskie stroje
Podhalańskie strojeFoto: Marta Malina Moraczewska/Wikipedia CCA-SA 4.0

- Gdyby nie on, to by pieśni orawskie nie były zapisane i udokumentowane - mówi Józef Młynarczyk, regionalista. Podkreśla, że zbiory Emila Miki to do dzisiaj wielkie źródło pieśni ludu orawskiego. Potrafił ze słuchu spisywać nuty. Młynarczyk podkreśla, że jest różnica w muzyce orawskiej i podhalańskiej.

Z kolei muzyka polskiego Spisza ma wiele elementów z muzyki węgierskiej i słowackiej. Tam charakterystycznym tańcem i melodią jest czardasz. Jednym z ostatnich spiskich skrzypków starszego pokolenia jest Jan Pacyga z Kacwina. To on w trakcie audycji zagrał czardasza. Opowiadał też, jak nauczył się grać.

Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Magdalena Tejchma

Goście: Jan Pacyga (skrzypek z Kacwina na Spiszu), Józef Młynarczyk (były nauczyciel z Kwiczar na Orawie)

Data emisji: 6.05.2018

Godzina emisji: 5.05

ag

Czytaj także

Spotkanie z artystami sierpeckimi

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:41
Sierpecki Ośrodek Rzeźby Ludowej, to miejsce bardzo inspirujące dla rzeźbiarzy ze wszystkich zakątków Polski. O warsztacie rzeźbiarskim opowiadali w audycji twórcy związani z sierpeckim ośrodkiem: Jan Krajewski i Jan Wójtowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palma wielkanocna do święcenia zboża i głaskania bydła

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 12:00
W radomskim skansenie można aktualnie zobaczyć, jak kiedyś wyglądały palmy wielkanocne. - Tradycyjna palma wielkanocna była inna niż współczesna - mówi Justyna Górska, kierownik muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczny portret skrzypka z Przystałowic Małych

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 11:40
Jan Kmita jest bohaterem płyty wydanej niedawno przez Stowarzyszenie Akademia Łucznica. To skrzypek pochodzący z "mikroregionu kajockiego"- wsi Przystałowice Małe, leżącej na północ od Przysuchy. Reprezentuje starą, archaiczną manierę gry charakterystycznych dla regionu oberów zwanych niekiedy mazurami.
rozwiń zwiń