Nagrody im. Oskara Kolberga wręczone

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 15:00
Twórcy ludowi 6 czerwca pojawili się na Zamku Królewskim, by odebrać Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej" 2018. W audycji "Kiermasz pod kogutkiem" zaprezentowaliśmy twórczość niektórych laureatów.
Audio
  • Nagrody im. Oskara Kolberga wręczone (Kiermasz pod kogutkiem/Jedynka)
Warszawa, 6.06.2018 r. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i laureat, muzyk i nauczyciel gry na wielkopolskich instrumentach ludowych Romuald Jędraszak podczas gali 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej
Warszawa, 6.06.2018 r. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i laureat, muzyk i nauczyciel gry na wielkopolskich instrumentach ludowych Romuald Jędraszak podczas gali 43. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej"Foto: PAP/Paweł Supernak

Wśród wyróżnionych jest Kapela Lipców z Wygnanowa (powiat radomski). Zespół tworzą przede wszystkim Tadeusz Lipiec (harmonia) i Marian Lipiec (bębenek). W audycji wyemitowaliśmy archiwalne nagranie muzyczne, w którym Lipcom towarzyszył nieżyjący już skrzypek Piotr Gaca. Posłuchacie także wywiadu z całą trójką ludowych artystów.

W audycji wyemitowaliśmy również archiwalną rozmowę z innym laureatem Nagrody im. O. Kolberga, Romualdem Jędraszkiem – muzykiem i nauczycielem gry na wielkopolskich instrumentach ludowych.

Nagroda, której patronem jest Oskar Kolberg - etnograf, folklorysta, kompozytor, ustanowiona została w 1974 r. Przyznawana jest w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych oraz w działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadzi: Kuba Borysiak

Data emisji: 10.06.2018

Godzina emisji: 5.05

mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sztuka ludowa na Zamku Królewskim w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 17:02
W środę 6 czerwca o godz. 19 na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się plenerowy koncert laureatów tegorocznej 43. Nagrody im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. Wcześniej w salach zamku odbędzie się gala wręczenia nagród w konkursie.
rozwiń zwiń