X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śladami kultury łemkowskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 08:00
Kolejną audycję "Kiermasz pod kogutkiem" poświęciliśmy kulturze łemkowskiej. Opowiedział o niej m.in. kierownik Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera" Jerzy Starzyński.
Audio
  • Kultura i muzyka Łemków (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Model cerkwi łemkowskiej autorstwa Michała Warchiła.
Model cerkwi łemkowskiej autorstwa Michała Warchiła.Foto: Piotr Warchił

- Czuha, kerpci, kabaty, zapaska, nohawyci, czepek... To nazwy poszczególnych elementów stroju łemkowskiego po łemkowsku - mówił Jerzy Starzyński, który od pięciu lat skupia się w swoich badaniach na stroju łemkowskim. Według niego na skutek przesiedleń tradycyjny strój łemkowski praktycznie się nie zachował się. Dlatego kiedy w Legnicy na przełomie lat 80. i 90. zakładana był Kyczera, to oprócz pieśni i tańców rejestrowano również informacje o strojach. -  Po wyjazdach do archiwów zrozumiałem, jak dużo jeszcze nie wiem na ten temat - przyznał Jerzy Starzyński.

Gościem audycji był także historyk, badacz najnowszej historii stosunków polsko-ukraińskich, dr Eugeniusz Misiło. Niedawno na swoim blogu napisał on intrygujący artykuł 8000 Łemków. - Po latach poszukiwań archiwalnych nie przypuszczałem, że natrafię na coś, co jest w stanie jeszcze mnie zadziwić. W tym przypadku właściwsze byłoby słowo – oczarować! Chyba że są to kobiety lub fotografie. A najlepiej dwa w jednym. Tak było właśnie tym razem. Niezwykłej urody, pełne wrodzonej gracji, dumne Łemkinie! - ich podobizny Eugeniusz Misiło odnalazł w jednym z krakowskich archiwów: ponad 8000 tysięcy kenkart, czyli niemieckich dowodów tożsamości, wydanych mieszkańcom części Łemkowszczyzny. W audycji opowiedział o wartości historycznej oraz etnograficznej tego materiału.

Trzeci gość łemkowskiego "Kiermaszu pod kogutkiem", artysta ludowy Michał Warchił, opowiedział natomiast, czemu i jak od ponad 40 lat tworzy miniaturowe cerkwie z Łemkowszczyzny. Twórca pochodzi ze wsi Krempna, jako siedmiolatek został wraz z rodziną przesiedlony na ziemie zachodnie w ramach Akcji "Wisła". Rodzinną wieś, a także dom udało mu się odwiedzić dopiero w latach 60. Po kilku latach odtworzył go w miniaturze.

- Kiedy wchodzę do swojego pokoju w mieszkaniu w Legnicy i patrzę na te modele, to myślę, że jestem gdzie indziej, w innym świecie. Jestem po prostu u siebie - mówił Michał Warchił, w którego kolekcji znajduje się obecnie ponad 60 miniaturowych cerkwi. 

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Mariana Kril

Goście: Jerzy Starzyński (kierownik Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kyczera"), dr Eugeniusz Misiło (badacz kultury Łemkowskiej), Michał Warchił (artysta ludowy)

Data emisji: 23.06.2019

Godzina emisji: 5.05

at


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielopostaciowość folku na festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 06:00
Podlasko-kolumbijska muzyka klubowa, industrialna dekonstrukcja, śląski krzyk i szaleństwo improwizacji. Konkurs Muzyki Folkowej na tegorocznym festiwalu Nowa Tradycja brzmiał wyjątkowo różnorodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Franciszek Krasnodębski - organmistrz z Roguszyna

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 09:00
Franciszek Krasnodębski to jeden z nielicznych już ostańców, który z pierwszej ręki może opowiedzieć o legendach budowy harmonii i akordeonów: Bogdanie Piotrze Stamirowskim, Józefie Boruckim z synami czy Zygmuncie Radku. Do dziś naprawia instrumenty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kompania Męska - muzyka z serca Podlasia

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 09:30
W "Kiermaszu pod kogutkiem" spotkaliśmy się ze śpiewakami z Kalinówki Kościelnej na Podlasiu, zespołem, który w żywy sposób uczestniczy w życiu lokalnej społeczności. Panowie śpiewają podczas uroczystości kościelnych, na pogrzebach, ale też zimą obchodzą domostwa z kolędami.
rozwiń zwiń