X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pogranicze: melodie polskie i litewskie pasują do siebie jak trzeba

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 11:45
Józef Murawski i Kamil Wasilewski, członkowie zespołu Pogranicze z Szypliszk opowiedzieli o tradycyjnej muzyce wokalnej okolic Suwałk.
Audio
  • Zespół "Pogranicze" z Szypliszk, Henryk Zając z Żywca, Włodzimierz Ciszek z Suchedniowa i Stanisława Myrta z Leśniaków opowiadają o muzyce tradycyjnej (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Zespół Pogranicze
Zespół "Pogranicze"Foto: Grzegorz Śledź

- To pieśni zebrane z kilku wiosek znajdujących się przy granicy z Litwą. Jest to nasz tradycyjny folklor, jak najbardziej autentyczny. Poza nami nikt tych pieśni praktycznie nie śpiewa. Melodie po obu stronach granicy znajdują się takie same. U nas repertuar różni się tylko językowo. Możemy z Litwinami śpiewać bez żadnej próby; głosy, sposób śpiewania pasują do siebie, tak jak trzeba - mówili muzycy zespołu Pogranicze” - Śpiewamy na dwa głosy z tzw. wtórem, czasem śpiewamy dzieląc wtór na dwa głosy. Pieśni zostały zebrane 40 lat temu od osób żyjących jeszcze w XIX wieku.

W audycji tajniki produkcji tradycyjnych drewnianych zabawek przybliżyli ich wytwórcy: Henryk Zając z Żywca, Włodzimierz Ciszek z Suchedniowa oraz Wiesława i Marian Łobozowie z Pewli Wielkiej koło Żywca. Również pieśni tradycyjne ze Śląska - z okolic Siewierza przedstawiła tradycyjna śpiewaczka - Stanisława Myrta z Leśniaków.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu audycji.

Stanisława Myrta z Leśniaków Stanisława Myrta z Leśniaków  fot. Piotr Dorosz

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Piotr Dorosz

Data emisji: 7.07.2019

Godzina emisji: 5.05

gs

Zobacz więcej na temat: folklor folk muzyka tradycyjna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak