Zabawy góralskie czasu karnawału

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 16:40
W "Kiermaszu pod kogutkiem" o obchodzeniu karnawału u górali opowiadali rodowici górale z Zakopanego - Krzysztof Trebunia-Tutka i jego syn Jan.
Audio
  • O obchodzeniu karnawału u górali opowiadali Krzysztof Trebunia-Tutka i jego syn Jan (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
  • Maria Baliszewska o Marianie Domańskim (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Krzysztof Trebunia-Tutka i  Jan Trebunia-Tutka na Ferstiwalu Zblizenia Kultur 2016, Łochów.
Krzysztof Trebunia-Tutka i Jan Trebunia-Tutka na Ferstiwalu Zblizenia Kultur 2016, Łochów.Foto: Grzegorz Śledź

Krzysztof Trebunia-Tutka to syn legendarnego, wszechstronnego artysty Władysława Trebuni-Tutki. Wraz ze swoim synem Janem opowiedzieli nam jak górale obchodzą karnawał.

- Karnawał to w gwarze góralskiej mięsopust. To okres wyjątkowy, okres zabawy. Od najdawniejszych czasów nie było wtedy pracy w polu, nie było innych zajęć. Wystarczyło tylko trochę przy chałupie się zakrzątnąć, a potem już można się było bawić. Stąd w karnawale organizowano wesela, namówiny, chrzciny i potańcówki, które na Podhalu nazywają się muzyki. Chodziło się na muzyki, na muzyce się tańczyło i śpiewało. Takie potańcówki były organizowane też u naszego dziadka, Jana Trebuni-Tutki – tłumaczył Krzysztof Trebunia-Tutka. - Na muzykę przychodziły dziewczęta z sąsiedztwa. A jeśli wiadomość rozeszła się po okolicy i ludzie się zwiedzieli, to przychodzili z odległych wsi. Do dziś starsi ludzie wspominają jakie to były piękne drzewiej muzyki.

Maria Baliszewska opowiadała w drugiej części audycji o początkach zainteresowania tematyką ludową w Polskim Radiu oraz redaktorach, którzy mieli w tym największe zasługi. Szczególnie o Marianie Domańskim, który żyjąc w latach 1927-1991 był znamienitą postacią promującą kulturę tradycyjną na antenie Polskiego Radia. Dokonał on wraz z Marią Baliszewską i Anną Szotkowską wielu bezcennych nagrań, które zasiliły archiwum PR i są znaczącym komponentem serii płytowej "Muzyka Źródeł".

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadził: Piotr Dorosz

Goście: Krzysztof Trebunia-Tutka i jego syn Jan, Maria Baliszewska.

Data emisji: 2.02.2020

Godzina emisji: 5.05

 

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Trebunia-Tutka o świętach na Podhalu

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 09:48
Krzysztof Trebunia-Tutka opowie w studiu "Muzycznej Jedynki" o przedświątecznej atmosferze na Podhalu i przygotowaniach do nowej trasy koncertowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trebunie-Tutki wyruszają kolędować po Polsce

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 14:50
Muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach muzyki świata. Ich muzyka tradycyjna jest niezwykle otwarta na nowości oraz inne kultury muzyczne. Zespół "Trebunie-Tutki" w grudniu rozpoczyna swoją trasę koncertową. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Trebunia-Tutka. Wspomnienie góralskiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:00
Wybitny prymista, dla wielu pokoleń autorytet, jeśli chodzi o kulturę tradycyjną i regionalną. Był artystą wszechstronnym - malował, projektował tkaniny. Pochodził ze starego rodu baców oraz muzykantów, a sam był ogromnym miłośnikiem polskiej kultury i historii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwyczaje noworoczne i kolędnicze na Kurpiach

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2020 09:00
W „Kiermaszu po kogutkiem” w Nowy Rok o zwyczajach noworocznych i kolędniczych na Kurpiach opowiadały członkinie zespołu śpiewaczego Bandysionki, z Bandyś na Kurpiach Zielonych: Antonina Deptuła, Marianna Kuta i Bronisława Świder. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Trebunia-Tutka: miłość do tradycji wynosi się z domu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 15:00
- Niesiemy w różne zakątki Polski, do miast i miasteczek czy zagranicę magię muzyki tradycyjnej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Krzysztof Trebunia-Tutka. Skąd wzięła się u gościa "Muzycznej Jedynki" miłość do Zakopanego?
rozwiń zwiń