Leon Lewandowski i kaliskie tradycje muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2020 08:00
W naszym radiowym konkursie na najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w ubiegłym roku Nagroda Specjalna Fonogramu Źródeł 2019  przypadła płycie “Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny” autorstwa Mateusza Raszewskiego i Wydawnictwa Muzyka Odnaleziona. W audycji o płycie, o muzyce kaliskiej i postaci Leona Lewandowskiego  porozmawialiśmy z twórcami: Mateuszem Raszewskim i Andrzejem Bieńkowskim. 
Audio
  • Leon Lewandowski i kaliskie tradycje muzyczne (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)
Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny - okładka płyty
"Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny" - okładka płytyFoto: mat. prasowe

Lewandowski, rocznik 1926, to weselny skrzypek z Kaliskiego. Jego młodość to czas biedy panującej po wschodniej stronie Prosny, gdzie mieszkał, ale jednocześnie był to czas archaicznej muzyki, w której prym wciąż wiodły skrzypce i basy dłubane.

Jak pisał prof. Andrzej Bieńkowski z fundacji Muzyka Odnaleziona, która wydała płytę, Leon Lewandowski "swój repertuar zaczerpnął od śpiewającej matki i babki oraz od skrzypistów zmarłych jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie był rozchwytywany przez najlepszych harmonistów w okolicy. Kiedy zakończył się czas tradycyjnych wesel, Leon muzykował na rozmaitych przeglądach folkloru, również podczas OFKiSL w Kazimierzu Dolnym. W bardzo późnym wieku dotarłem do niego jako pierwszy uczeń. Od tego momentu Leon Lewandowski stał się regularnym gościem Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, zaczął prowadzić warsztaty skrzypcowe, udzielał wywiadów Polskiemu Radiu, gościł w magazynie Źródła PR 2, wystąpił w programie Dzika Muzyka – Basy znad Prosny TVP Kultura oraz Szlakiem Kolberga, w 2018 roku otrzymał nagrodę im. Oskara Kolberga MKiDN, został objęty programem "Mistrz Tradycji" MKiDN w 2018 roku".

- Jako Muzyka Odnaleziona mieliśmy spore wątpliwości, dlatego, że wiedzieliśmy co znaczy bardzo sędziwy skrzypek. Taki człowiek może być bezcenny dla potrzeb dydaktycznych, naukowych i poznawczych, ale nagrywanie płyty rządzi się swoimi prawami - mówił w "Źródłach" Andrzej Bieńkowski. – muzyka musi być przede wszystkim piękna, czysto grana i sprawna. Trochę się obawiałem, ale im dłużej słuchałem wstępnej wersji nagrań przeznaczonej do masteringu, tym bardziej mi się to podobało. Nagranie ma piętno starodawnej wielkości. To jest po prostu mistrz!

O pracy nad płytą, nagrywaniu repertuaru skrzypka i specyfice muzyki kaliskiej opowiadali Mateusz Raszewski, inicjator i twórca nagrań, oraz Andrzej Bieńkowski z fundacji Muzyka Odnaleziona, który sprawował nadzór nad powstawaniem płyty.

W jaki sposób skrzypek Lewandowski wychował sobie młodą kapelę, która wtórowała mu do gry? Zachęcamy do odsłuchania audycji.

W audycji także akcja RCKL #folkwdomu: gościem był instrumentalista i kompozytor Mateusz Wachowiak.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 3.05.2020

Godzina emisji: 5.05

gs

   

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Gacowie z Przystałowic" w archiwalnych nagraniach Piotra Gana

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 10:31
 - Zrobiłem sobie z deseczki skrzypeczki; z cienkiego przetaka druty brałem i gwoździkami je przybijałem do tej deseczki. Smyczek zrobiłem pałąkowaty, z konia urwałem włosia. I tak sobie chodziłem za krowami - zawsze brzdąkałem, zależało mi na tym, żeby jakimś cudem zostać muzykantem - tak swoje dzieciństwo wspominał skrzypek, Piotr Gaca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magiczne opowieści braci Mariana i Tadeusza Wójcików

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 15:40
W rozmowie posłuchaliśmy m.in. o muzykanckich czarach i magicznych sposobach na wyeliminowanie muzycznej konkurencji, ale również wspomnień o żydowskiej społeczności z okolic Radomia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tradycje muzyki kaszubskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 15:55
 W "Źródłach" spotkaliśmy się z muzyką, językiem i kulturą kaszubską - porozmawialiśmy z Joanną Gostkowską-Białek z Kartuz, młodą śpiewaczką i poszukiwaczką kaszubskich pieśni, laureatką ubiegłorocznego OFKiŚL w Kazimierzu.
rozwiń zwiń