"Żeby przetrwało..." Niedzielny poranek z mistrzami polskiej muzyki tradycyjnej

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 06:00
W "Kiermaszu pod kugutkiem" słuchaliśmy muzyki i opowieści Marii Siwiec z Gałek koło Rusinowa z regionu radomskiego oraz Męskiej Grupy Śpiewaczej z Czarni na Kurpiach. Dla spragnionych muzyki pojawiły się nagrania grupy Prusinowski Kompania oraz Faghilee Itulya z Kenii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Grzegorz Śledź

Posłuchaj
51:15 [ PR1]PR1 (mp3) 21 czerwiec 2020 05_05_04 kiermasz pod kogutkiem.mp3 Niedzielny poranek z mistrzami polskiej muzyki tradycyjnej (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)

Maria Siwiec jest jedną z najwybitniejszych śpiewaczek ludowych Maria Siwiec jest jedną z najwybitniejszych śpiewaczek ludowych

Maria Siwiec z Gałek koło Rusinowa, tancerka, mistrzyni, śpiewaczka i popularyzatorka tradycji muzycznych Radomszczyzny, w zeszłym roku na FKiŚL w Kazimierzu zajęła pierwsze miejsce w kategorii śpiewaków solistów. Laureatka wielu nagród opowiadała w audycji m.in. o pierwszej wyprawie w roku 1984 do Kazimierza Dolnego: - Miałam ledwo dwadzieścia lat, już mężatką byłam, ale jakieś powodzenie miałam - mówiła artystka ze śmiechem. - Miałyśmy energię do pracy, z naszym kołem gospodyń wiejskich robiłyśmy teatrzyki, zabawy, muzyków było jeszcze sporo.

Mimo ogromnego dorobku śpiewaczego związanego z występami na kazimierskim festiwalu w roku 2019 Maria Siwiec debiutowała tam w roli solistki. Jak przyznała, zbierała się do tego kilka lat, aż się wreszcie udało. Skąd taki pomysł? - Doszłam do wniosku, że tyle tych pieśni znałam i śpiewałam całe życie, że teraz trzeba puścić je wszystkie w świat! Ale bym chciała też, żeby tej naszej pięknej kultury nie kaleczyć. I żeby młodzi młodzi pamiętali o tych dawnych artystach, bo już garstka ich została. Żeby to przetrwało...

W audycji słuchaliśmy także jej solowych nagrań, opowieści o niezwykłych pieśniach, które wykonuje się tylko w wyjątkowych sytuacjach, a także o potrzebie rozwoju muzyki ludowej oraz o tym, że płacz na scenie jest czasami konieczny.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadził: Kuba Borysiak

Goście: Maria Siwiec (śpiewaczka ludowa), Męska Grupa Śpiewacza z Czarni na Kurpiach

Data emisji: 21.06.2020

Godzina emisji: 5.05

at