Amazońskie tradycje Morskiej Pielgrzymki Rybackiej

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 06:00
W wigilię świętych Piotra i Pawła, przenieśliśmy się do Pucka, gdzie dowiedzieliśmy się, jak po wieluset letniej przerwie, dzięki amazońskiej tradycji odrodziła się polska tradycja Morskiej Pielgrzymki Rybackiej. 
Morska Pielgrzymka Rybaków, 2007 rok.
Morska Pielgrzymka Rybaków, 2007 rok.Foto: Paweł Kula/PAP

Pielgrzymka odbywa się pod koniec czerwca, nieprzerwanie od 39 lat, w dzień patrona rybaków - św. Piotra. W tym roku, mimo przeciwności związanych z pandemią, rybacy postanowili nie rezygnować z pielgrzymowania. O historii i znaczeniu Morskiej Pielgrzymki Rybackiej opowiedział dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej i szef Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Oddział Gdańsk - Mirosław Kuklik.

- Od XIII wieku mieszkańcy okolicznych wsi i miasteczek i oczywiście rybacy przybywali do Pucka na odpust. Robili to spontanicznie i w sposób niezorganizowany. Przybywali, aby się spotkać, pomodlić, czasami coś kupić i nawiązać nowe kontakty. Było tak przez wieki – tłumaczył w "Kiermaszu" dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej i szef Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Oddział Gdańsk, Mirosław Kuklik. - Puck nie był najważniejszym sanktuarium i głównym miejscem pielgrzymek dla rybaków. Najważniejszym sanktuarium była figura Najświętszej Marii Panny, która znajduje się w kościele swarzewskim, niedaleko od Pucka. To ona była patronką rybaków, a w czasie modlitwy rybacy zwracali się w stronę wieży kościoła w Swarzewie.


Posłuchaj
51:09 2020-06-28 05_05_00 _PR1_ KIERMASZ POD KOGUTKIEM Amazońskie tradycje Morskiej Pielgrzymki Rybackiej (Jedynka/Kiermasz pod kogutkiem)

 

Ponadto w audycji pojawiła się najnowsza płyta "Psomim Biksł" Boygn Trio, w której drzemią historie warte pamiętania, opowiadała o niej Ewa Grochowska. Zajrzeliśmy także do pracowni najstarszego warszawskiego rymarza - Tadeusz Przeździeckiego.  Słuchaliśmy także utworów z najnowszej płyty zespołu Sutari oraz indonezyjskiego Raja Kirik.

***

Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem 

Prowadziła:  Patrycja Zisch

Goście: Mirosław Kuklik (dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej i szef Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Oddział Gdańsk)

Data emisji: 28.06.2020

Godzina emisji: 5.05

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak