X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Jestem Polakiem, mieszkam u Łemków"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2012 08:42
- Wieś powinna mieć łemkowską nazwę, polska nazwa też będzie. To się po prostu należy - mówi mieszkaniec gminy Uście Gorlickie, w Małopolsce.
Audio
Dwujęzyczna tablica wsi w gminie Ujście Gorlickie
Dwujęzyczna tablica wsi w gminie Ujście GorlickieFoto: PR/Monika Chrobak

- Wypchali nas z domów, zwalili koło drogi. Jeszcze wybili nas po drodze tak, że do dziś mnie boli - wspomina wydarzenia niesławnej akcji "Wisła" starszy Łemko w reportażu Jedynki. Polacy mieszkający na tych terenach nie zawsze pamiętają, kto tu był przed nimi. Wsiom natychmiast w 1947 roku zmieniono nazwy, by zatrzeć pamięć o Łemkach. A przed wojną zdarzało się, że w jednej miejscowości wśród rdzennych mieszkańców mieszkał tylko jeden Polak.

Zachowanie tożsamości i szacunek do wielokulturowości. Taki cel przyświecał inicjatorom powstania tablic z polsko-łemkowskimi nazwami wsi, które mają się pojawić na terenie gminy Uście Gorlickie, w Małopolsce.

Wniosek w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie Młodzieży Łemkowskiej "Czuha". W gminie mieszka teraz około 8 procent  osób pochodzenia łemkowskiego. Przed akcją "Wisła" w 1947 roku, gdzie masowo wysiedlano Łemków z terenów południow - wschodnich Polski na Ziemie Odzyskane, Uście była prawie w stu procentach zasiedlone przez tę narodowość. 

Znaki z dwujęzyczną nazwą wsi mają zostać zamontowane najpóźniej do dwóch tygodni w 8 miejscowościach. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne. Zdecydowana większość mieszkańców poparła inicjatywę. We wsi Regietów za postawieniem dwujęzycznych tablic zgodnie głosowali wszyscy mieszkańcy, zarówno Łemkowie jak i Polacy.

- Staramy się w czasie polskich świąt nie pracować w polu, uszanować, że inni świętują u nas. Tak samo postępują polskie rodziny - mówi Łemka mieszkająca w jednej z wsi.

Według ostatniego spisu powszechnego na terenie Polski mieszka prawie 6 tysięcy Łemków. Dla porównania w 1933 roku było ich ponad 120 tysięcy.

Więcej w materiale Moniki Chrobak.

Zobacz więcej na temat: małopolskie mieszkanie POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak