Cezary Harasimowicz: mama była królową

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 12:00
W cyklu Jolanty Fajkowskiej "Już taki jestem" Cezary Harasimowicz szczerze opowiedział o swoich bliskich, którzy już odeszli, m.in. o matce, aktorce Krystynie Królikiewicz. - W jej pożegnaniu użyłem określenia, że była królową, i to nie tylko w życiu, ale i na scenie - podkreśla.
Audio
  • Cezary Harasimowicz szczerze o swoich bliskich (Cztery pory roku/Jedynka)
Warszawa, 19.05.2016 r. Premiera filmu Historia Ireny Sendlerowej. Na zdjęciu scenarzysta Cezary Harasimowicz
Warszawa, 19.05.2016 r. Premiera filmu "Historia Ireny Sendlerowej". Na zdjęciu scenarzysta Cezary HarasimowiczFoto: PAP/Stach Leszczyński

Scenarzysta, aktor i dramaturg zaznacza, że jego mama do historii teatru przeszła rolą Marii Stuart w inscenizacji Iwo Galla. - Przeżyła 96 lat, urodziła się w 1921 roku. Była świadkiem tamtego czasu - od zamachu na Narutowicza (jak miała roczek), przez II RP, wojnę.

Kilkakrotnie cudem uniknęła śmierci, była łączniczką między Krakowem a Warszawą, przewoziła materiały, czasami broń. Była przesłuchiwana przez gestapo, nie sypnęła. Potem brała udział w Powstaniu Warszawskim - opowiada Harasimowicz. Wyjaśnia też, w jaki sposób Krystynie Królikiewicz pomogła znajomość jej ojca-olimpijczyka z niemieckim oficerem, także sportowcem.

W rozmowie z Jolantą Fajkowską Cezary Harasimowicz ze szczegółami opowiedział o swoim dziadku, który brał udział w igrzyskach olimpijskich w 1936 w Berlinie. To wtedy przez sekundę stanął twarzą w twarz z Hitlerem. Więcej - w nagraniu.

"Już taki jestem" to nowy cykl radiowej Jedynki emitowany w ramach "Czterech pór roku" we wtorki i czwartki. Dziennikarka rozmawia w nim z aktorami, muzykami, gwiazdami show-biznesu.

***

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Cezary Harasimowicz (scenarzysta, aktor i dramaturg)

Data emisji: 19.09.2017

Godzina emisji: 9.46

Materiał wyemitowano w audycji: "Cztery pory roku".

mg/kk

Czytaj także

"Koniec świata" - droga do Oscara prowadzi przez Radom?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 15:48
- To bardzo głęboki, świetnie wyreżyserowany film, który powinien zaistnieć na międzynarodowych festiwalach - mówi o dokumencie "Koniec świata" Cezary Harasimowicz, przewodniczący jury konkursu głównego festiwalu Kameralne Lato w Radomiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O. Leon Knabit. Chrześcijaństwo na miarę XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 15:00
O. Leon Knabit to jeden z najpopularniejszych duchownych. Zakonny reżim nie przeszkadza mu swobodnie odnajdywać się w świecie mediów: poprowadzić telewizyjny talk-show, wygrać konkurs na blog roku, a nawet zostać twarzą kampanii reklamowej.
rozwiń zwiń