Franciszek Maśluszczak - jego przygoda z rysunkiem zaczęła się w stolarni

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 15:08
- Kiedy miałem pięć lat, moim marzeniem było narysować dym papierosowy w stolarni ojca - powiedział Franciszek Maśluszczak, malarz i grafik, juror Choinek Jedynki.  
Audio
  • Franciszek Maśluszczak o życiu malarza cz. 1 (Jedynka/Już taki jestem)
  • Franciszek Maśluszczak o życiu malarza cz. 2 (Jedynka/Już taki jestem)
  • Franciszek Maśluszczak o życiu malarza cz. 3 (Jedynka/Już taki jestem)
Franciszek Maśluszczak
Franciszek MaśluszczakFoto: Polskie Radio

Artysta przyznał, że pamięta swój pierwszy rysunek. - W dzieciństwie miałem swoje ołówki, kredki i akwarele, ale początkowo rysowanie niezbyt mnie interesowało. Ojciec miał stolarnię, w której stał piecyk z długą rurą, który miał ogrzewać całe pomieszczenie. Klienci, którzy przychodzili do stolarni często przypalali od tej rury papierosy, z których dym rysował w powietrzu przedziwne kształty. Kiedy miałem pięć lat moim marzeniem było, by te dymy narysować. Wyszło mi coś takiego fantastycznego, co mnie zafascynowało - powiedział gość radiowej Jedynki.

Rysunki Franciszka Maśluszczaka często służą za ilustracje powieści i tomików poetyckich. - Przyroda cały czas podpowiada mi, co narysować. Prowadzę swój codziennik rysowany, co jest rodzajem "zapamiętnika". Gdy zgłasza się do mnie jakiś pisarz i prosi o ilustracje do jego książki, zaglądam do codziennika i często okazuje się, że rysunki pasujące do treści tej książki mam już gotowe - wskazał w rozmowie z Jolantą Fajkowską.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Franciszek Maśluszczak (malarz i grafik związny z radiową Jedynką)

Data emisji: 28.12.2017

Godzina emisji: 9.45

Materiał wyemitowano w audycji: "Cztery pory roku".

abi/kk

Czytaj także

Wanda Kwietniewska - rockmenka i sportsmenka

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 16:21
- Śnię o tym, by płyta, którą wydamy z okazji 35-lecia istnienia dała choć jeden taki utwór, który wylansowałby się na takim poziomie, jak "Siedem życzeń", "Chcę zapomnieć", czy "Nie będę Julią" - powiedziała w audycji Jolanty Fajkowskiej "Już taka jestem", Wanda Kwietniewska z zespołu Wanda i Banda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Łazuka o sobie: cynik zdolny do wzruszeń

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2017 15:22
- Jako student, ze stresu przed nagraniem z największymi polskimi aktorami, po prostu zaspałem - powiedział Bohdan Łazuka w rozmowie z Jolantą Fajkowską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Błażejczyk: jeśli coś ma się zdarzyć, to trzeba marzyć

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 13:46
- Mam szczęście do ludzi. Wszystko co złe, omija mnie. Jestem radosnym człowiekiem i chciałabym poprzez swoje piosenki i swoje teksty, dać ludziom wiarę w to, że mogą być szczęśliwi - mówi w rozmowie z Jolantą Fajkowską piosenkarka.
rozwiń zwiń