Radiowiec z 60-letnim stażem i z wadą wymowy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 14:02
Rozgłośnia Harcerska, Radio dla Ciebie, Polskie Radio. I piosenki, i historia jazzu, i powieść kryminalna. Tworzył teksty dla Czerwonych Gitar i Czesława Niemena. Zna historię rock'n'rolla i 13-zgłoskowcem napisał utwór poetycki "Pan Tadeusz jazz, czyli krajobraz po bitwie". Łatwość rymowania, lekkość pisania i ogromna wiedza. To on napisał słowa do piosenki "Sen o Warszawie", która stała się hymnem stołecznej Legii. Kto? Marek Gaszyński.
Audio
  • Już taki jestem - Marek Gaszyński (Cztery pory roku/Jedynka)
Marek Gaszyński
Marek GaszyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Cóż skłoniło Marka Gaszyńskiego, dziennikarza kojarzonego przede wszystkim z erą polskiego popu zwanego bigbitem, tekściarza Czerwonych Gitar i Czesława Niemena, by napisać wierszem nawiązującym do polskiej narodowej epopei historię początków powojennej historii polskiego jazzu? Miłość do tego rodzaju muzyki, która rozgorzała już w wieku 9 lat.

W rozmowie z Jolantą Fajkowską Gaszyński wspomina, jak zainteresował się jazzem. Chodził na występy radzieckich zespołów, które po rosyjsku śpiewały standardy. - Cały ten jazz, cała ta otoczka, te słowa "New York" skrócone do "NY" , "I love", te "made in USA", to dla naszego pokolenia było symbolem dalekiej Ameryki, dalekiego świata, zupełnie przez nas niezbadanego i nieznanego nam, i przede wszystkim muzyki jazzowej - wyjaśnia.

Pierwsze radiowe kroki stawiał wraz z Witoldem Pogranicznym w Rozgłośni Harcerskiej, nie mając bladego pojęcia o radiu. Ale miał dobrych nauczycieli, którzy traktowali go jak syna. Już w Programie III tak samo traktowały go panie wówczas tam pracujące.

Czy Gaszyński pisze teksty do muzyki, czy muzyka jest tworzona do gotowych tekstów? Z kim przyjaźnił się w klubie Hybrydy? Jak doszło do powstania piosenki Sen o Warszawie? Kto poradził mu, żeby rzucił karty i zajął się pisaniem piosenek? Dlaczego, mimo wady wymowy, pozwolono mu na pracę przed mikrofonem? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Już taki jestem" w paśmie "Cztery pory roku"

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Marek Gaszyński (poeta, pisarz, radiowiec, brydżysta)

Data: 10.04.2018

Godzina emisji: 9.48, 10.45, 11.42

ag/mg

Czytaj także

Seweryn Krajewski świętuje 70. urodziny. "Unikalny kompozytor"

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2017 16:00
- Pamiętam Seweryna Krajewskiego, zanim był członkiem Czerwonych Gitar. W Gdyni był klub "Bursztynek", tam śpiewał utwory Marino Mariniego i śliczne włoskie piosenki. Był taki młody, nieśmiały, niewinny. Pamiętam, że bał się mówić, bał się podejść - opowiada Marek Gaszyński. Seweryn Krajewski świętuje we wtorek 70 urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Dzikowski - pełen werwy jubilat gotowy do nowych zadań

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2018 16:43
Znakomity autor znakomitych tekstów do wielu polskich przebojów Krzysztof Dzikowski obchodzi 25 stycznia 2018 roku okrągłe 80 urodziny. W przededniu jubileuszu odwiedził "Muzyczną Jedynkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Sadowski: mama zamykała mnie na klucz i musiałem ćwiczyć

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 13:37
Krzysztof Sadowski jest kompozytorem i pianistą. Muzyka towarzyszy mu od zawsze - jego mama była pianistką, a żona i córka są piosenkarkami. O swojej miłości do muzyki, ale i... elektroniki opowiedział w rozmowie z Jolantą Fajkowską.
rozwiń zwiń