Kpt. Krzysztof Baranowski: żeglowanie to wyprawa w głąb siebie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 12:37
- Jeśli ktoś spróbuje, to od razu zrozumie, że warto się tym zajmować. Najlepiej w młodym wieku 6-12 lat. A wieku starszym wyjście na ocean pozwala zmierzyć się z tym ogromnym  żywiołem i niebezpieczeństwem na co dzień – mówił w audycji "Już taki jestem" kpt. Krzysztof Baranowski, pierwszy Polak, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską.
Audio
  • Kpt. Krzysztof Baranowski: żeglowanie to wyprawa w głąb siebie (Już taki jestem/Jedynka)
Kapitan Krzysztof Baranowski
Kapitan Krzysztof BaranowskiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie

Gość zaznaczył przy tym, że nie należy od razu porywać się na samotne rejsy. Jest to niebezpieczne ze względu na brak doświadczenia. Ale dużym niebezpieczeństwem jest również samotność, która – jak mówił – nie jest dla każdego. – To dla żeglarzy, którzy są doświadczeni i są w stanie wytrzymać ze sobą. To przeżycie dość niezwykłe, miałem przyjemność go zakosztować.  

- Nikt mnie nie zachęcał do nauki żeglarstwa. Pływaliśmy z dziadkiem kajakiem po Odrze, a obok pływały żaglówki. Żeglarze, którzy tylko trzymali ster i linę płynęli szybciej niż my. Kierowany znalezieniem lepszej opcji poszedłem do Akademickiego Klubu Żeglarskiego – mówił.

Co Krzysztof Baranowski miał na myśli mówiąc, że żeglarstwo to wyprawa w głąb siebie? O czym się myśli na morzu? Dlaczego studia techniczne pomagają w opanowaniu umiejętności obsługi żagli i jachtu? O tym w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: kpt. Krzysztof Baranowski (żeglarz, kapitan jachtowy, dziennikarz, nauczyciel, krótkofalowiec, założyciel "Szkoły pod żaglami")

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 10.11

abi/kh

 

Czytaj także

Marek Kamiński: są cele, dla których warto ryzykować

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2018 14:17
- To dzięki trudnym wyzwaniom, uczymy się czegoś o rzeczywistości - przekonuje Marek Kamiński. Polarnik i podróżnik był gościem audycji "Już taki jestem". 
rozwiń zwiń