Marian Opania: mój ojciec zginął w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 11:40
- Miałem trzy miesiące, gdy widział mnie ostatni raz. Przyznaję szczerze, że byłem z nim kompletnie niezwiązany – mówił aktor zapytany o swoje relacje z ojcem.  W jaki sposób brak ojca wpłynął na jego życie?
Audio
Marian Opania
Marian OpaniaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość audycji opowiadał, że jego ojciec - porucznik Zych, zginął mając 39 lat. Był dowódcą dwóch kompanii. Gdy we wrześniu wybuchła wojna najpierw bronił lotniczej bazy w Dęblinie, a potem po otoczeniu przez Niemców trafił do Oflagu.

- Po dwóch miesiącach uciekł, przebrał się za pielęgniarkę, wyszedł bramą i wrócił do Puław. Pracował jako sekretarz gminy i działał w obwodzie AK. W naszym salonie odbywały się zebrania. Mama mówiła, że w szafie było trzymane coś niebezpiecznego. Niestety nastąpiła wsypa i ojciec musiał uciekać do Warszawy, gdzie ukrywał się u rodziny na Żoliborzu – powiedział Marian Opania.

Aktor przyznał, ze czuł się tak bardzo niezwiązany ze swoim ojcem, że nawet, gdy chodził na symboliczną mogiłę na Powązki nie interesowało go, czy tam leży jego ojciec czy inny bohater Powstania Warszawskiego.

Jak zginął porucznik Zych? Od kogo Marian Opania dowiedział się o okolicznościach śmierci ojca?  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

>>>Pierwsza część rozmowy z Marianem Opanią: Marian Opania: nie warto było zostawać aktorem<<<

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Marian Opania (aktor)

Data emisji: 7.02.2019

Godzina emisji: 10.15

abi

Czytaj także

Kpt. Krzysztof Baranowski: żeglowanie to wyprawa w głąb siebie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 12:37
- Jeśli ktoś spróbuje, to od razu zrozumie, że warto się tym zajmować. Najlepiej w młodym wieku 6-12 lat. A wieku starszym wyjście na ocean pozwala zmierzyć się z tym ogromnym  żywiołem i niebezpieczeństwem na co dzień – mówił w audycji "Już taki jestem" kpt. Krzysztof Baranowski, pierwszy Polak, który dwukrotnie opłynął samotnie kulę ziemską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Makowski: kabaret OT.TO wspominam fantastycznie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2019 13:09
Najpierw aktor kabaretu OT.TO, teraz – solista. Ukończył Politechnikę Warszawską na Wydziale Chemii. Ma też za sobą epizod telewizyjny. Ryszard Makowski to człowiek wielu specjalności.
rozwiń zwiń