Magdalena Piekorz: po latach walki z chorobą wracam do życia

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2020 12:50
- Bardzo długo się zastanawiałam, czy upublicznić informację, że jestem chora na boreliozę. Wiadomo, zawsze są różne komentarze. Spotykałam się z wieloma osobami chorymi i w którymś momencie doszłam do wniosku, że jeśli zacznę o tym mówić głośno, to - z jednej strony - pomogę sobie, ale przede wszystkim pomogę innym - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia reżyserka.
Audio
  • Magdalena Piekorz o walce z boreliozą i projektach artystycznych (Już taka jestem/Jedynka)
Magdalena Piekorz
Magdalena Piekorz Foto: J. Fajkowska/Polskie Radio

Magdalena Piekorz ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Zajmowała się głównie realizacją filmów dokumentalnych, nagradzanych później na różnych festiwalach. Przygotowała też 25-odcinkową telenowelę dokumentalną "Chicago". W 2004 roku powstał jej debiut fabularny - "Pręgi"- oparty na prozie Wojciecha Kuczoka. Film ten zdobył główną nagrodę Złotych Lwów na 29. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, był też polskim kandydatem do Oscara w 2005.

. 

Próbuję nadrobić te cztery lata

Kilka lat temu Magdalena Piekorz poinformowała, że cierpi na boreliozę. Nie było to dla niej łatwe, był strach przed tym, jak odbiorą tę informację ludzie. Ostatecznie reżyserka przełamała się czując, że to pomoże jej i innym chorującym. - W którymś momencie doszłam do wniosku, że jeśli zacznę o tym mówić głośno, to - z jednej strony - pomogę sobie, ale przede wszystkim pomogę innym, może wskażę tropy, które spowodują, że ludzie będą szybciej dochodzić do siebie, a nie tak jak ja cztery lata - wyjaśniła.

O swoich doświadczeniach gość radiowej Jedynki opowiedziała pośrednio w książce "Nieobecność", którą napisała wraz z Ewą Kopsik. To opowieść o utalentowanej baletnicy, w której życie wdziera się choroba. - Ja bardzo świadomie odsunęłam tę historię od siebie. Książka pokazuje, że borelioza to problem na kilku płaszczyznach - to jest nieobecność zawodowa, nieobecność towarzyska - wskazała Piekorz. 

- Przez te cztery lata moja głowa cały czas pracowała. Planowałam, co będę robić, jak stanę na nogi. Głód pracy był ogromny. Ani na chwilę nie przestałam wierzyć w to, że będę w stanie z tej choroby wyjść. Teraz mam takie przyspieszone działanie. Mam wrażenie, że próbuję nadrobić te cztery lata. Przez ostatni rok bardzo dużo zrealizowałam: spektakl "Czyż nie dobija się koni" w Częstochowie (od września 2018 roku Piekorz jest dyrektorem artystycznym Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie), pierwszą w moim dorobku operę - "Orfeusz i Eurydyka" w Warszawie i artystyczny odlot -"Biesiadę u hrabiny Kotłubaj" - wymieniła reżyserka.

 

Jestem szczęśliwa, kiedy tworzę


Na 29 lutego planowana jest premiera "Królowej Śniegu" w adaptacji Beniamina Marii Bukowskiego w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. - To będzie widowisko. Prawdopodobnie największe w historii tego teatru. Z wizualizacjami - zaprosiłam do współpracy twórcę animacji Hektora Weriosa, z elementami magii - zaprosiłam do współpracy iluzjonistę Macieja Pola. To będzie także mój powrót do spektaklu muzycznego - Adrian Konarski pisze piękną muzykę, a ja - oprócz tego, że przedstawienie reżyseruję - napisałam teksty piosenek - opowiedziała Piekorz.

- Jestem szczęśliwa, kiedy tworzę. To jest stan, w którym czuję się po prostu spełniona - podkreśliła gość Programu 1 Polskiego Radia. - Urodziłam się w Sosnowcu, a wychowałam w Katowicach. Nie odważyłam się jeszcze zrealizować filmu czy spektaklu o tematyce śląskiej, ale mam taki projekt. Czekam na odpowiedni moment - przyznała reżyserka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Jolanty Fajkowskiej z Magdaleną Piekorz.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Magdalena Piekorz (reżyserka filmowa, teatralna i operowa, doktor sztuki filmowej)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 21.34

kk

Zobacz więcej na temat: Jolanta Fajkowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Aktorka Ewa Konstancja Bułhak w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 12:55
Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna, dubbingowa i radiowa, a także wokalistka i interpretatorka piosenek będzie gościem Jolanty Fajkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ewa Konstancja Bułhak: czasami udało mi się zabrać widzów w podróż

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 12:12
- Im więcej mam lat, tym bardziej widzę, że czasami zdarzają się spektakle, które przenoszą widza na drugą stronę. Powodują, że choć przez chwilę jest gdzieś indziej, bo tego chce albo ktoś go w tę podróż zabrał. Mam wrażenie, że czasami udało mi się zabrać widzów w podróż i spowodować, że choć przez chwilę poczuli się lepiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia aktorka.
rozwiń zwiń