Vadim Brodski: nie wyobrażam sobie życia bez skrzypiec

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 11:00
- Gram na skrzypcach przez przypadek. Moja mama marzyła, żebym grał na fortepianie, bo zakochała się w jednym amerykańskim aktorze, który... udawał pianistę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia wybitny wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski. 
Audio
  • Jaki jest Vadim Brodski? (Już taki jestem/Jedynka)
Vadim Brodski
Vadim BrodskiFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

- Nie wykluczam, że zostałbym dobrym pianistą, bo jak się okazało później, trafiło na zdolnego chłopaka. Niemniej dzisiaj tak sobie pomyślałem, że nie wyobrażam sobie życia bez skrzypiec - zdradza rozmówca Jolanty Fajkowskiej w cyklu "Już taki jestem".  - Skrzypce są moją duszą a za pomocą rąk mogę się wypowiedzieć - dodaje.

Vadim Brodski jest potomkiem Adolfa Brodskiego, pierwszego wykonawcy Koncertu skrzypcowego Piotra Czajkowskiego. Urodził się w Kijowie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 6 lat, a w wieku 11-latek wystąpił jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Kijowskiej Filharmonii. Pod koniec lat siedemdziesiątych zamieszkał w Warszawie, a od 1986 roku mieszka w Rzymie W 1996 roku otrzymał obywatelstwo polskie.

Bardzo łatwo nawiązuję kontakt ze słuchaczami. Szczególnie od kiedy zrozumiałem, że nie ma co walczyć z moim wschodnim akcentem poczułem ulgę - mówi Vadim Brodski i dodaje, że język polski jest mu bliższy niż rosyjski.

Skrzypek jest wielkim fanem Beatlesów. - Im starszy jestem, tym bardziej ich kocham - zdradza.

Pro Musica Artis/Youtube

Vadim Brodski zdobył pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Wieniawski (Polska 1977), Paganini (Włochy 1984), Tibor Varga (Szwajcaria 1984). Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747. Jest jednym z nielicznych skrzypków, który grał na instrumencie Guarneri del Gesu, należącym do Niccolo Paganiniego.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem

Prowadzi: Jolanta Fajkowska

Gość: Vadim Brodski (skrzypek)

Data emisji: 2.04.2020

Godzina emisji: 21.32

kh

Zobacz więcej na temat: skrzypce Jolanta Fajkowska

Czytaj także

Muzyczny jubileusz Vadima Brodskiego

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 17:13
We wtorek 21 maja światowej sławy skrzypek Vadim Brodski będzie obchodził urodziny. Jubileusz spędzi w jednym z klubów jazzowych w Warszawie w towarzystwie muzyków i wieczór będzie również muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Vadim Brodski: koncert będzie ogromnym klasyczno-rozrywkowym show

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 15:05
Słynny skrzypek już w 2002 roku nagrał podwójną płytę ze skrzypcową wersja przebojów The Beatles. Teraz wraca do grania tej muzyki. W "Muzycznej Jedynce" artysta zapowiedział swoje najbliższe koncerty. 
rozwiń zwiń