Artur Dziurman: mam w sobie ogromną ilość energii zarówno na życie, jak i na życie zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 07:59
- Ja się z tego cieszę, że mogę grać, że mogę się pokazywać. Ja się cieszę nawet z tego, że zostałem zaszufladkowany w tych złych i czarnych charakterach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia aktor teatralny i filmowy, reżyser Artur Dziurman.
Audio
  • Artur Dziurman: mam w sobie ogromną ilość energii zarówno na życie, jak i na życie zawodowe (Już taki jestem/Jedynka)
Artur Dziurman
Artur DziurmanFoto: Mikołaj Mikołaczyk

Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (dawniej Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie). W latach 1987-1989 występował na deskach krakowskiego Teatru Bagatela, a od 1989 roku jest aktorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. 

Na dużym ekranie zadebiutował w 1987 roku rolą studenta medycyny w melodramacie "Rajski ptak" Marka Nowickiego. Telewidzowie kojarzą go z seriali: "Klan", "Kryminalni", "Dublerzy, "Czas honoru" czy "Pensjonat pod Różą". Kinomani znają go z filmów: "Generał Nil", "Śmierć jak kronika chleba", "Rezerwat". Pracuje też w dubbingu - jego głosem mówią np. Lucjusz Malfoy w serii "Harry Potter" i Drax Niszczyciel ze "Strażników Galaktyki".

Jest prezesem Zarządu Fundacji ITAN Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego w Krakowie. Z aktorami niewidomymi i niedowidzącymi wystawił m.in. "Dzikie łabędzie", multimedialnego "Koziołka Matołka", "Brata naszego Boga", "Ślepców", "Czarną Damę" i "Promieniowanie Ojcostwa". W jego filmie "Marzenie" Krzysztof Globisz pojawił się pierwszy raz po ciężkiej chorobie.

Myślę, że to jest powołanie

W audycji "Już taki jestem" Artur Dziurman opowiedział, że już w szkole podstawowej nauczycielki chwaliły go, gdy recytował wiersze na różnych akademiach, a że z innych przedmiotów raczej orłem nie był, to postanowił się trzymać tych wierszy. W liceum udzielał się w teatrzyku szkolnym. To nauczyciel języka polskiego zachęcił go, by spróbował dostać się do szkoły teatralnej. - Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu okazało się, że zostałem przyjęty - powiedział.

Gość Jolanty Fajkowskiej przyznał, że zawsze marzył o angażu w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. - Ten teatr był teatrem-legendą, teatrem gwiazd. Udało mi się. Umowę podpisywałem z dyrektorem Stanisławem Radwanem. Gdy stałem na korytarzu, przed sekretariatem, zobaczyłem Radziwiłowicza, Bińczyckiego, Trelę, Budzisz-Krzyżanowską. Pamiętam do dziś tę nieprawdopodobną magię w sobie, radość, szczęście ogromne - podkreślił.

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że choć bardzo podziwia swoich kolegów, wielkich aktorów, sam nigdy nie dążył do tego, by być legendą. - Zawsze się z pokorą, estymą, szacunkiem do zawodu aktora odnosiłem. Ja myślę, że to jest powołanie. Zawsze walczyłem o prawdę. Wydaje mi się, że to jest w aktorstwie najistotniejsze. Dążyłem też do pewnej charakterystyczności w graniu, do pokazywania postaci niejednolicie, niejednowymiarowo. Dbałem o to, by postać miała jakieś skrzywienie, złamanie. Zawsze była czymś nasycona - wyjaśnił.

Popularność Dziurmanowi przyniosła rola Leszka Jakubowskiego, brata Krystyny Lubicz, który był czarnym charakterem w serialu TVP "Klan". W ogóle aktor zwykle gra negatywne postaci. - Ja się z tego cieszę, że mogę grać, że mogę się pokazywać. Ja się cieszę nawet z tego, że zostałem zaszufladkowany w tych złych i czarnych charakterach. W każdej z nich staram się znaleźć trochę człowieczeństwa, trochę niespodzianki i zaskoczenia dla widza - wytłumaczył i dodał, że na co dzień jest pogodnym człowiekiem, choć furiatem. - Mam w sobie ogromną ilość poweru, energii zarówno na życie, jak i na życie zawodowe - wskazał.

Aktor pracuje z osobami niewidomymi. - Dla mnie to są absolutnie zawodowcy. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że nadają się niemal do każdego teatru instytucjonalnego - stwierdził. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Dziurman opowiedział o Integracyjnym Teatrze Aktora Niewidomego.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Artur Dziurman (aktor teatralny i filmowy, reżyser)

Data emisji: 23.04.2020

Godzina emisji: 21.30

kk