Dorota Miśkiewicz: czuję jazz głęboko w sobie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2020 10:03
- Wyrosłam na wokalistach jazzowych. Mam to we krwi. Choćbym śpiewała prostsze piosenki to bym się zanudziła, gdyby się w nich nie działo, gdybym nie śpiewała z muzykami jazzowymi. Czuję jazz bardzo w sobie głęboko - mówi w Międzynarodowym Dniu Jazzu w Programie 1 Polskiego Radia artystka uznana za Wokalistkę Roku 2019 wg czytelników "Jazz Forum".
Audio
  • Dorota Miśkiewicz o sobie samej (Już taka jestem/Jedynka)
Dorota Miśkiewicz
Dorota MiśkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Dorota Miśkiewicz jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec i córką słynnego saksofonisty jazzowego Henryka Miśkiewicza. Rozpoczęła swoją karierę w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ich współpraca trwa od 1995 roku.

Zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowości, takich jak diva z Capo Verde - Cesaria Evora, czy Stefano Bollani i Nigel Kennedy, a także Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005. Można ją było również usłyszeć w duecie z Jerzym Wasowskim.

SonyMusicPL/Youtube

Pod swoim nazwiskiem nagrała siedem albumów. Jest wokalistką  wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską (piosenka "Jovano Jovanke" czyli "Anna Joanna"), afrykańską (duet z Cesarią Evorą), czy poważną (płyty z Włodzimierzem Nahornym oraz Kwadrofonikiem). Jest także autorką i kompozytorką wielu piosenek, które wykonuje. 

- Granie różnej muzyki jest dla mnie wielką przyjemnością. Miałam piękną przygodę z wybitnym gitarzystą klasyczny Łukaszem Kuropaczewskim, który podesłał mi jeden z utworów muzyki brazylijskiej, żebym z nim zaśpiewała w ramach akcji #Zostańwdomu - mówi Dorota Miśkiewicz.

DorotaMiśkiewiczVEVO/youtube

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Dorota Miśkiewicz (wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów)

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 21.32

kh

Czytaj także

Dorota Miśkiewicz: od dziecka wiedziałam, że chcę być muzykiem

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 14:40
- Słuchałam płyt, które przywoził tata i zawsze chciałam być muzykiem. Już jako dziecko nie wyobrażałam sobie, że mogłabym robić cokolwiek innego  - mówi w cyklu "Już taki jestem" Dorota Miśkiewicz. 
rozwiń zwiń