Ewa Chotomska: wyrosłam w atmosferze programów dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:23
Ewa Chotomska - córka pisarki, poetki i autorki cyklu programów telewizyjnych dla dzieci "Jacek i Agatka" Wandy Chotomskiej i Jerzego Steinmetza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia, że chyba nie miała innego wyjścia, jak pójść w ślady mamy. 
Audio
  • Jaka jest Ewa Chotomska? (Już taka jestem/Jedynka)
Ewa Chotomska
Ewa ChotomskaFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Wyrosłam w tej atmosferze. Od dziecka byłam związana programami dla dzieci, które mama robiła w telewizji. Wychowywałam się w tym świecie. Mama czasami testowała na mnie różne swoje wiersze. W krew weszła mi ta literatura dla dzieci. Trudno było robić coś innego - mówi w cyklu "Już taka jestem" pisarka i autorka tekstów piosenek dla dzieci.

W 1983 roku, wraz z Andrzejem Markiem Grabowskim, założyła dziecięcy zespół Fasolki. Występowała w programie telewizyjnym "Tik-Tak" jako Ciotka Klotka (program emitowano przez ponad 17 lat, nagrano ok. 1,6 tys. odcinków).

ŚwiatDziecka/Youtube

Pracowała jako scenarzystka przy programach telewizyjnych skierowanych do najmłodszych: "Tik-Tak", "Fasola", "Domowe przedszkole" i "Młynek". Jest autorką tekstów do wielu popularnych piosenek dla dzieci, m.in.: "Szczotka, pasta", "Mydło lubi zabawę", "Myj zęby" czy "Moja fantazja".

- Poza tymi znanymi, lansowanymi przebojami, mamy co najmniej 20 płyt wydanych z piosenkami, które są mniej znane - zaznacza Ewa Chotomska. - Wiem, że rodzice kupują te płyty przedszkolakom. Nauczanie wczesnoszkolne korzysta też trochę z tych utworów, bo dużo jest piosenek, które pomagają we wdrażaniu codziennych treści. Bardzo popularna jest obecnie piosenka "Mydło wszystko umyje". Teraz szykuję piosenki na płytę, którą chcielibyśmy nagrać dla dzieci z Fasolkami jesienią - dodaje. 

W 2019 roku Ewa Chotomska została laureatką Orderu Uśmiechu, którego pomysłodawczynią była jej mama. - To było coś o czym marzyłam przez lata - zdradza. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Ewa Chotomska (pisarka, autorka tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystka)

Data emisji: 8.05.2020

Godzina emisji: 21.34

kh


Czytaj także

Janusz Leon Wiśniewski: nie technologia kręci światem a miłość

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 10:30
Janusz Leon Wiśniewski, naukowiec i pisarz, przez lata mieszkał we Frankfurcie nad Menem. Pracował w międzynarodowej firmie informatycznej zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla chemików. Powrócił do kraju, wybrał Gdańsk. Opowiada o drodze od "Samotności w sieci" do "Końca samotności".
rozwiń zwiń