Fotograf Jana Pawła II Adam Bujak: papież miał światłość w sobie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 08:15
Adam Bujak od lat 60. fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył mu - jako Janowi Pawłowi II - w jego licznych pielgrzymkach.
Audio
  • Fotograf Jana Pawła II Adam Bujak: papież miał światłość w sobie (Już taki jestem/Jedynka)
Adam Bujak
Adam BujakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Jan Paweł II 1200x660
100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Radia

Adam Bujak (ur. 1942 r.) - fotograf, autor ponad 130 albumów fotograficznych, a także plakatów i kalendarzy. 

Jego fotografie wystawiane były w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Etnografii i Folkloru w Tel Awiwie, Istman House w Rochester w Nowym Jorku, a także wielu innych muzeach i galeriach. Stałe wystawy jego twórczości znajdują się w Domu Narodzin Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, należy do Royal Photographic Society w Londynie i Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Szwajcarii. Ma na koncie wiele nagród krajowych i międzynarodowych. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Order Orła Białego. Rok później został odznaczony przez ministra kultury prof. Piotra Glińskiego Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 

Widziałem jego wielką miłość do Matki Bożej


. 

Adam Bujak od 1963 roku fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył mu - jako Janowi Pawłowi II - w jego licznych pielgrzymkach. W audycji "Już taki jestem" fotograf opowiedział o podpatrywaniu Jana Pawła II w czasie oficjalnych podróży, jak i chwilach prywatności.

- Towarzyszyłem Janowi Pawłowi II przez prawie 43 lata, od biskupa, arcybiskupa, kardynała, przez cały pontyfikat aż do śmierci. Widziałem jego wielką miłość do Matki Bożej. Jakaś wielka mistyka, jakieś wielkie przeżycie z jego strony można było odczuć w stosunku do tej wspaniałej postaci z Nazaretu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia. 

Fotograf podkreślił, że był młodym człowiekiem, gdy rozpoczął "współpracę" z Karolem Wojtyłą, praca z papieżem to bardzo duża i ważna część jego życia. - Bardzo tęsknię (...) Papież miał światłość w sobie, on dawał tą światłość - stwierdził. 

To zdjęcie nie było pozowane. Ja sobie wówczas myślałem: Boże, żeby papież do mnie nie podszedł, bo jest cudowne światło - zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której Adam Bujak opowiedział o "kulisach" kilku swoich prac. Czy są takie fotografie, które nigdy nie zostały opublikowane?

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Adam Bujak (fotograf)

Data emisji: 14.05.2020

Godzina emisji: 21.34

ans/kk 

Zobacz więcej na temat: Jan Paweł II Jolanta Fajkowska