Tomasz Rożek: trzeba mieć odwagę zadawać pytania

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 12:50
- Gdy pojawia się kryzys, ludzie szukają informacji. W takiej sytuacji jesteśmy niezwykle podatni na różnego rodzaju teorie spisowe. A one mogą mieć, i często mają, przełożenie na szczęście lub nieszczęście konkretnych ludzi - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Rożek.
Audio
  • Tomasz Rożek: mamy do czynienia z epidemią głupich wpisów (Już taki jestem/Jedynka)
Tomasz Rożek
Tomasz RożekFoto: archiwum prywatne Tomasza Rożka

Absolwent fizyki i dziennikarstwa, doktor nauk fizycznych o specjalności fizyka jądrowa (Uniwersytet Śląski). Współzałożyciel Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych Naukowi.pl i pomysłodawca oraz współzałożyciel stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Tworzy Akademię SuperBohaterów.

Szef działu "Nauka i gospodarka" w tygodniku "Gość Niedzielny". Ma w serwisie YouTube własny kanał popularnonaukowy pt. "Nauka. To Lubię". Współpracuje z wieloma redakcjami, w Programie 3 Polskiego Radia prowadzi audycję "Pytania z kosmosu", w której odpowiada na pytania zadawane przez Słuchaczy (w kwietniu br. otrzymał nagrodę rady programowej Polskiego Radia za tę audycję.)

W lutym 2011 roku wydał książkę "Nauka - po prostu. Wywiady z wybitnymi", która została uznana za najlepszą książkę popularnonaukową sezonu 2010/2011. To zbiór wywiadów z uznanymi polskimi naukowcami reprezentującymi różne dziedziny nauki. W 2012 ukazała się pozycja "Nauka - to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd", w 2014 - "Kosmos", a w 2015 - "Człowiek".

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwis "Nauka w Polsce" Polskiej Agencji Prasowej uhonorowało go w 2008 roku tytułem Popularyzatora nauki. 

Nauka to sposób funkcjonowania w świecie

Tomasz Rożek w audycji "Już taki jestem" powiedział, że u niego w domu - ojciec naukowca jest inżynierem a matka chemikiem - bardzo ważne było zwracanie uwagi na to, co się dzieje wokół. - Pamiętam, że jak gdzieś jechaliśmy, to tata zawsze mówił, do mnie, do mojego brata, żebyśmy sobie robili notatki z podróży albo żebyśmy zaznaczali na mapie ciekawe miejsca, by do nich kiedyś wrócić - wskazał. Podkreślił, że gdy przychodził do rodziców z jakimś pytaniem, nigdy nie był odsyłany z kwitkiem.

- Moje dzieci - 15-letnie bliźniaki - też mają odwagę zadawania pytań. Dużo rozmawiamy, o różnych sprawach. Bardzo się cieszę, jak słyszę, że lekcja WOS była super, ale pani powiedział coś, z czym się nie zgadzam i to powiedziałem. Nigdy nie chcieliśmy z żoną wychować dzieci, które się ze wszystkim zgadzają. Chcieliśmy wychować dzieci, które mają swoje zdanie - zaznaczył i dodał, że dzieci dają mu łączność z młodym pokoleniem, do którego chce dotrzeć. 

Zapytany, dlaczego nauka jest ważna, odpowiedział, że "my naukę często identyfikujemy z tym, co się dzieje w szkole". - Dla mnie nauka jest czym innym. To jest pewien sposób funkcjonowania w świecie. To jest bardzo ważne dla każdego z nas. W pewnym momencie na przykład wybucha epidemia i pojawia się tysiąc różnych nieprawdziwych informacji, fejków. W tych fejkach jesteśmy totalnie pogubieni - zauważył. 

Mamy do czynienia z epidemią głupich wpisów

- Mamy do czynienia z epidemią głupich wpisów. Póki nie pojawi się żaden kryzys, to my możemy traktować to jako taki pewien folklor, że są ludzie, którzy wierzą, że Ziemia jest płaska, którzy uważają, że fale elektromagnetyczne roznoszą wirusy. Są tacy, co mają jakiś pogląd na szczepionki. Nagle pojawia się kryzys i w tym kryzysie ludzie szukają informacji. W takiej sytuacji jesteśmy niezwykle podatni na różnego rodzaju teorie spisowe. A one mogą mieć, i często mają, przełożenie na szczęście lub nieszczęście konkretnych ludzi -  stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, z której można się między innymi dowiedzieć, na jakim instrumencie gra gość Jolanty Fajkowskiej.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawia: Jolanta Fajkowska

Gość: Tomasz Rożek (fizyk, dziennikarz naukowy, popularyzator nauki)

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 21.28

kk

Czytaj także

Ewa Chotomska: wyrosłam w atmosferze programów dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:23
Ewa Chotomska - córka pisarki, poetki i autorki cyklu programów telewizyjnych dla dzieci "Jacek i Agatka" Wandy Chotomskiej i Jerzego Steinmetza - mówi w Programie 1 Polskiego Radia, że chyba nie miała innego wyjścia, jak pójść w ślady mamy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fotograf Jana Pawła II Adam Bujak: papież miał światłość w sobie

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 08:15
Adam Bujak od lat 60. fotografował Karola Wojtyłę, a po wyborze na papieża towarzyszył mu - jako Janowi Pawłowi II - w jego licznych pielgrzymkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beata Szałwińska: nigdy nie miałam dylematu, kim chcę być

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 11:38
- Nigdy nie miałam dylematu, kim chcę być. Dla mnie to było jasne, że chcę grać na fortepianie - mówi Beata Szałwińska - pianistka mieszkająca w Luksemburgu, chociaż urodzona w Warszawie, gdzie kształciła na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w klasie fortepianu u Barbary Muszyńskiej.
rozwiń zwiń