Anna Lisiecka: w "Wakacje 1939" nie było nawet cienia lęku

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 18:00
- Przede wszystkim żałuję niedopytania tych ludzi, którzy odchodzili. Ciągle łapię się na tym, że gdybym wiedziała tyle o Lodzie Halamie i gdybym miała wtedy moją dojrzałość, zadałabym jej dużo innych pytań. Bardziej też docisnęłabym moich dziadków - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Lisiecka, dziennikarka, reportażystka i autorka książek, m.in. "Wakacje 1939".
Anna Lisiecka
Anna LisieckaFoto: Archiwum Anny Lisieckiej

Anna Lisiecka jest autorką scenariusza i wyboru materiałów archiwalnych do dokumentalnego albumu "Katyń 1940" wydanego na płytach przez Polskie Radio w 2008 roku pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Jej reportaż "Kainowa zbrodnia" w 2010 roku otrzymał Główną Nagrodę Wolności Słowa przyznawaną przez SDP "za mówienie bez nienawiści o konflikcie narodów, o którym poprawność polityczna nie pozwala mówić".

- To była bardzo ważna audycja. Koledzy z wydawnictwa radiowego poprosili mnie o pomoc w zredagowaniu albumu płytowego o Katyniu w archiwach radiowych, które dosyć dobrze znam i potrafię szukać. Wiedziałam, że jeśli sknocę, to będę mogła mieć pretensje do siebie. Postawiłam wtedy warunek, żeby przedmowę napisał Andrzej Przewoźnik, którego nie znałam, ale wiedziałam, że zrobi to dobrze - opowiada Anna Lisiecka.

W 2011 została wyróżniona przez SDP za cykl audycji "Droga do Soplicowa" "za jedyny w swoim rodzaju znakomity przewodnik po miejscach mickiewiczowskich i konfrontację literatury z istniejącymi reliktami opisywanej przeszłości".


Posłuchaj
13:32 PR1_MPLS 2020_08_13-21-32-46.mp3 Anna Lisiecka i jej zamiłowanie do czasów przedwojnia (Jedynka/Już taka jestem)

Nikt nie myślał o wojnie

W ubiegłym roku wydała "Wakacje 1939" i dzięki niej możemy wybrać się z Kiepurą na molo, spędzić czas z Gombrowiczem na statku, a z Nałkowską u wód. Czy był to w pewien sposób wywiad z przedwojenną Polską?

- Chciałam, żeby mówili o tych wakacjach ludzie. To jest taka praca detektywistyczna. Miałam opowieści bardzo wielu ludzi, łącznie z moją rodziną. Mama miała 10 lat, kiedy wybuchła wojna, jej starszy brat więcej, dziadkowie także opowiadali mi o wakacjach. Przyjaciół, którzy odeszli nie dopytywałam specjalnie o wakacje, ale Loda Halama zapamiętała ostatnie przedwojenne wakacje przez: "Teatry, teatry…" - twierdzi Anna Lisiecka.

Anna Lisiecka wspomina, że w sierpniu 1939 roku nikt nie przypuszczał, że niebezpieczeństwo wojny jest tak bliskie, przez co na plaży w Juracie było wesoło. - Nawet ci, co mówili, że do wojny dojdzie, sądzili, że to będzie krótka wojna - dodaje dziennikarka.

"Wakacje 1939" Anny Lisieckiej "Wakacje 1939" Anny Lisieckiej

Sentyment do międzywojnia

Gość Jedynki przyznaje, że okres międzywojnia, któremu poświęciła się literacko, jest dla niej bardzo ważny. 

- I w życiu kraju i w moim prywatnym. Rzeczywiście dokonał się niesłychany skok cywilizacyjny w tym czasie po odzyskaniu niepodległości (…). Te ziemie z roku 1918 i ta Polska z 1939 roku to bardzo krótka oraz intensywna historia budowania państwa i wchodzenia do Europy cywilizacyjnie (…). Poznałam też ludzi, którzy wtedy żyli. Nie tylko Lodę, z którą bardzo się przyjaźniłam - twierdzi Anna Lisiecka.

***

Tytuł audycji: Już taki jestem 

Rozmawiała: Jolanta Fajkowska

Gość: Anna Lisiecka (dziennikarka, reportażystka, autorka książek)

Data emisji: 13.08.2020

Godzina emisji: 21.32

DS

Czytaj także

Trudna historia? Z dystansem i humorem

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 13:02
Fryzjer, który planuje umrzeć w marcu, ojciec projektujący swój grób w kształcie barki ze skrzydłami, programy telewizyjne o rozwoju Polski Ludowej jako afrodyzjak, pociąg do komunizmu dzięki pięknej rusycystce...To wszystko jest w powieści "Złodzieje bzu" Huberta Klimko-Dobrzanieckiego, który o trudnej historii, śmierci i zemście umie opowiadać w duchu Bohumila Hrabala - groteskowo, z nutą czarnego humoru. Był on gościem Magdy Mikołajczuk w magazynie "Moje książki". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lato z Radiem" pod Ossowem. "Młodzi ludzie walczyli o naszą wolność"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 13:00
- Obrona Ossowa była obroną stolicy, obroną całego kraju, a jak okazało się później, kiedy można było spojrzeć już szerzej na cały kontekst, także obroną Europy - mówi Rafał Pazio, dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie. Dokładnie 100 lat temu tuż pod Warszawą rozegrała się jedna z bitew Cudu nad Wisłą, która na stałe zapisała się na kartach historii.
rozwiń zwiń