Podsłuchowo-dyplomatyczny zgrzyt

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 20:19
W "Więcej świata" o podsłuchach unijnych i amerykańskich dyplomatów i ich możliwych konsekwencjach porozmawiamy z Vincentem Sewerskim, byłym oficerem wywiadu.
Audio
  • Podsłuchowo-dyplomatyczny zgrzyt (Więcej świata/Jedynka)
Podsłuchowo-dyplomatyczny zgrzyt
Foto: Glow Images/East News

Ukraińscy eksperci są przekonani, że za opublikowaniem rozmów unijnych i amerykańskich dyplomatów stoją rosyjskie służby specjalne. Według nich, Rosjanie chcieli pokazać dowód na to, iż Zachód ingeruje w wewnętrzne sprawy Ukrainy. Po drugie, chodziło o skłócenie opozycji, ponieważ w rozmowach przewijają się nazwiska jej liderów: Tiahnyboka, Kliczki, Jaceniuka. Po trzecie, ma to sprowokować Rosję do aktywniejszych działań na Ukrainie.
W audycji ponadto o tworzeniu internetowych rankingów typu "10 najlepszych/najgorszych...", które mogą okazać się chodzeniem po polu minowym. Tym bardziej, jeśli w grę wchodzą patriotyczne uczucia narodowe. O tym, jak niebezpieczne mogą być takie rankingi, przekonali się twórcy strony internetowej telewizji CNN, którzy postanowili stworzyć ranking pt. "Najbrzydsze pomniki świata?", w którym umieścili zdjęcia i krótkie opisy wybranych przez siebie monumentów. O oburzeniu Białorusinów i Rosjan - z Igrzyskami w tle - opowie korespondent PR w Moskiwe Maciej Jastrzębski.
Dr Marko Babić z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego skomentuje protesty przeciwko skutkom rabunkowej prywatyzacji i korupcji, które zaczęły się w Tuzli, ogarnęły w piątek 33 miasta Bośni i Hercegowiny, w tym Sarajewo, Bihać i Zenicę. Uczestnicy protestów oskarżają lokalne władze administracyjne o nepotyzm i korupcję. Te zjawiska, zdaniem protestujących, są główną przyczyną zamknięcia 80 proc. prywatyzowanych zakładów.

"Więcej świata" po godzinie 18:15 poprowadzi Grzegorz Ślubowski.

''

Zobacz więcej na temat: podsłuch Rosja Ukraina
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także