Weekend z gwiazdą: Niemen z radiowego archiwum

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2014 15:00
Na finał Jedynkowego miesiąca upamiętniającego 75. rocznicę urodzin Artysty przez całą sobotę i niedzielę (15 i 16 lutego) prezentujemy jego wypowiedzi o sobie, muzyce i sztuce.
Audio
  • Zapraszamy na spotkanie z Czesławem Niemenem w cyklu "Bez tajemnic" (z archiwum Polskiego Radia/Jedynka)
Czesław Niemen. Fotografia z 1995 roku.
Czesław Niemen. Fotografia z 1995 roku. Foto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. 17 stycznia minęło 10 lat od jego śmierci. Miesiąc, jaki łączy te daty upływa w "Muzycznej Jedynce" z Czesławem Niemenem, jednym z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.

W ciągu tego miesiąca na antenie radiowej Jedynki przypominaliśmy jego niezapomniane przeboje, ale także prezentowaliśmy tę mniej znaną twórczość, rzadziej prezentowaną w mediach. W naszym studiu gościli muzycy, którzy z Niemenem współpracowali, jego córka i żona, dziennikarze oraz organizatorzy festiwalu muzycznego dedykowanego jego twórczości - Niemen Non Stop.

Tym razem oddajemy głos samemu Mistrzowi. Jak podchodził do współpracy z polskimi i zagranicznymi muzykami? Czy miał swoje ulubione utwory bądź nurty muzyczne? Których poetów cenił najbardziej? Co go pociągało w grafice komputerowej i malarstwie? O tym wszystkim rozmawiał z dziennikarzami Polskiego Radia, a w weekend 15-16 lutego te rozmowy przypomnimy.

Zapraszamy do słuchania fragmentów archiwalnych wywiadów z Czesławem Niemenem przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Towarzyszyć nam będą także muzyka i poezja Czesława Niemena.

(asz/tj)

Czytaj także

Małgorzata Niemen: Czesław nie pojmował obłudy, stąd utwór "Dziwny jest ten świat"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 17:06
- To nie jest song przeciw wojnie w Wietnamie. Chciałabym to sprostować, bo często używa się go do reportaży. Tu chodzi o relacje międzyludzkie - mówiła Małgorzata Niemen w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Niemen: tata nie był odtwórcą, nie był tylko wokalistą

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 21:00
- Ja go nazywam kompozytorem i poetą, który przy okazji wykonywał wokalnie i instrumentalnie swoje pomysły. Tata był czasami nawet załamany tym, że ludzie nie chcą poznać jego dojrzałej myśli muzyczno-poetyckiej. Włożył ogrom pracy, poświęcił masę zdrowia, by stworzyć płytę "spodchmurykapelusza" - powiedziała Natalia Niemen w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Katharsis", czyli el-muzyka Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 11:56
Termin el-muzyka wymyślili Czesław Niemen z Markiem Bilińskim. - Naradzili się przed mikrofonem publicznego radia, że będą go używać w odniesieniu do muzyki elektronicznej - wyjaśnił w radiowej Jedynce muzyczny dziennikarz Jerzy Kordowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniak: byłem skromną częścią recitalu Czesława Niemena

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:15
- Miałem swoje 15 minut, w czasie których Czesław dawał odetchnąć przede wszystkim sobie, ale i publiczności. Zespół Akwarele, na czele którego wówczas stał, grał według klasycznego modelu grupy rockowej. Ja tymczasem śpiewałem skromne ballady z gitarą - mówił w Jedynce Tadeusz Woźniak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Skrzek o Niemenie: byliśmy kumplami do końca

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 17:00
- Mocno sobie zaufaliśmy - wspominał w radiowej Jedynce Józef Skrzek jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Soyka: Niemen nie bał się powagi

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2014 14:40
- Nie obawiał się, że śpiewany przez niego wiersz jest zbyt poważny, być może nawet patetyczny - wspominał Stanisław Soyka jednego z najlepszych współczesnych polskich muzyków w kolejnym odcinku cyklu Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce".
rozwiń zwiń