Stanisław Likiernik - wspomnienia żołnierza Kedywu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 06:00
Gościem magazynu "Moje książki" będzie bohater książki "Made in Poland", powstaniec warszawski Stanisław Likiernik.
Audio
Stanisław Likiernik, uczestnik Powstania Warszawskiego
Stanisław Likiernik, uczestnik Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

Dzięki swojemu przyjacielowi, Romanowi Bratnemu, Stanisław Likiernik, rocznik 1923, stał się symbolem pokolenia urodzonego w latach dwudziestych ubiegłego wieku. Jako Staszek Skiernik przeszedł do historii literatury polskiej. Za sprawą Janusza Morgensterna stał się bohaterem kultowego serialu. Chociaż pseudonim Kolumb nie należał w rzeczywistości do niego, ale do Krzysztofa Sobieszczańskiego, został mu już na zawsze przypisany w książce i na ekranie.

Po siedemdziesięciu latach od Powstania Warszawskiego zdecydował się opowiedzieć o wstrząsających, prawdziwych losach żołnierzy i dowódców AK, o kulisach pracy w dywersji, o trudnych wyborach dotyczących życia i śmierci wrogów i przyjaciół. Zrobił to w "Made in Poland", książkowym zapisie niezwykle szczerej i poruszającej rozmowy z Emilem Maratem i Michałem Wójcikiem.
Stanisław Likiernik jako żołnierz Kedywu brał udział w najważniejszych akcjach sabotażowych, wykonywał wyroki podziemnego sądu. W Powstaniu Warszawskim walczył na Woli, Starym Mieście i Czerniakowie. Nigdy nie krył swojego krytycznego stosunku do powstania. O grupie dowódców wysyłających bohaterską młodzież na barykady mówi bardzo ostro (podkreślając, że nie dotyczy to J. Bokszczanina i K. Iranka-Osmeckiego). Jednocześnie broni honoru, godności i solidarności powstańczej młodzieży. Jego zdaniem rozsądek nie musi oznaczać tchórzostwa, chłodna analiza nie musi być podszyta cynizmem, a obrona wolności nie musi być samobójstwem. Tę wiarę ukształtowały w nim wspomnienia młodości.
Stanisław Likiernik będzie gościem Anny Stempniak w audycji "Moje książki" w środę 30 lipca o godz. 20.14. Zapraszamy do słuchania.

(mat. wyd. Wielka Litera/asz/pg)