"Lato z Radiem" w Krakowie. Niepodległe lotnisko, podziemne miasto

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2019 13:34
"Lato z Radiem" na zakończenie wakacji odwiedziło Kraków, gdzie w piątek i sobotę odbywa się wielki finał "Lato z Radiem Festiwal 2019". Czy wiecie, że właśnie w Krakowie znajduje się najstarsze niepodległe lotnisko w Polsce, a w jednym miejscu położone są dwa rynki? 
Audio
  • Rozmowa z hejnalistami (Jedynka/ Lato z Radiem)
  • Krakowskie przysmaki i Wieża Mariacka (Jedynka/ Lato z Radiem)
  • Rozmowa z Łukaszem Walasem, kierownikiem Rynku Podziemnego - Muzeum Krakowa (Jedynka/ Lato z Radiem)
  • Rozmowa z Krzysztofem Radwanem, dyrektorem Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (Jedynka/ Lato z Radiem)
Lato z Radiem w Krakowie
"Lato z Radiem" w KrakowieFoto: Polskie Radio

Jedną z wizytówek Krakowa jest Lotnisko Rakowice-Czyżyny, będące w czołówce najstarszych portów lotniczych w Europie. - Jest to pierwsze niepodległe lotnisko Rzeczypospolitej w 1918 roku. Polska odzyskała niepodległość 11 listopada, natomiast na lotnisku w Rakowicach-Czyżynach biało-czerwona flaga wisiała już w nocy z 30 na 31 października - opowiada Krzysztof Radwan, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Okazuje się, że na terenie portu przebywa aż 250 statków powietrznych, w tym samoloty, śmigłowce, szybowce, motolotnie i różnego rodzaju urządzenia, na których próbowano latać.

Nasi reporterzy porozmawiali również z Łukaszem Walasem, kierownikiem Rynku Podziemnego - Muzeum Krakowa. W centralnym miejscu Krakowa w jednym miejscu znajdują się bowiem... dwa rynki. Ten widoczny na co dzień oraz ten drugi - pod ziemią.

Rynek Podziemny turyści mogą zwiedzać już od 9 lat. - Cofamy się do czasów średniowiecza i opowieści o średniowiecznym Krakowie. Pięć metrów pod ziemią odkrywamy zupełnie nowy świat - mówi gość "Lata z Radiem".

Dlaczego krakowskie lotnisko posiada wyjątkową kolekcję samolotów? Jakie eksponaty znajdują się w Rynku Podziemnym? Kto w Sylwestra odwiedza hejnalistów z Wieży Mariackiej?

Zapraszamy do wysłuchania załączonych materiałów.

Jednocześnie zachęcamy do śledzenia wydarzeń związanych z wielkim finałem "Lato z Radiem Festiwal 2019", który dziś i jutro odbywa się w Krakowie.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem"

Prowadził: Daniel Wydrych

Rozmawiali: Sława BieńczyckaGrzegorz Frątczak

Goście: Krzysztof Radwan (dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie), Łukasz Walas (kierownik Rynku Podziemnego – Muzeum Krakowa), Jarosław Stelmach (hejnalista)

Data emisji: 30.08.2019

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niesamowita historia ocalenia skarbu wawelskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 18:04
Ta historia to niemal gotowa fabuła thrillera. W 1939 roku w obliczu niemieckiej agresji pracownicy muzeum na Zamku Królewskim na Wawelu postanowili ocalić najcenniejsze eksponaty ze skarbca koronnego. Z poświeceniem wywieźli je z Krakowa śmieciarką, tratwą, wozami drabiniastymi i dopiero potem samochodami.
rozwiń zwiń