Pamięć możemy trenować, mózg myśli obrazami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 23:05
W 2011 roku Polacy po raz pierwszy w historii wzięli udział w Mistrzostwach Świata Pamięci w Chinach i w Londynie. W Chinach Tobiasz Boral zdobył brązowy medal, a także tytuł wicemistrza świata juniorów. A razem z bratem Bartłomiejem zajęli szóste miejsce wśród seniorów.
Audio
  • Tobiasz Boral i techniki zapamiętywania (Pasja życia/Jedynka)
Tomasz Boral
Tomasz BoralFoto: Maciej Walecki/PR

Udział w mistrzostwach w Chinach Tobiasz Borel wspomina jako wspaniałą przygodę. Miał wówczas 17 lat i to był ostatni moment, kiedy mógł wystartować jako junior. - Jechałem z takim poczuciem, że mogę wiele. Musiałem też przełknąć pychę ponieważ myślałem, że uda mi się wywalczyć o wiele więcej - mówi gość Jedynki. Bartłomiej Boral i Tobiasz Boral to najwyżej sklasyfikowani Polacy w światowym rankingu sportu pamięci (WMSC).

Jako dziecko miał problemy z czytaniem i pisaniem, bo był dyslektykiem. Przyznaje, że jeśli coś go nie interesowało to miał problem z zapamiętaniem tego czegoś. Wsparciem dla niego był sześć lat starszy brat, który również miał problemy w szkole i rodzice. Tobiasz nadal jest dyslektykiem, co niekorzystnie odbija się na jego wynikach. Obecnie prowadzi kursy w zapamiętywaniu.

Jak Tobiasz radzi sobie ze swoją ułomnością? W której klasie zaczął ćwiczenia z pamięcią? Tobiasz Boral wyjaśnia też, czym jest sport pamięci i jak wyglądają zawody w zapamiętywaniu. Mówi, jak trenować pamięć.

Posłuchaj całej audycji

***

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: Tobiasz Boral

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 23.10

ag

Czytaj także

Marek Krajewski: człowiek, który spala kawały, nigdy nie powinien brać się za pióro

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2018 16:37
- Mam mglisty plan, który chciałbym zrealizować po sześćdziesiątce, bo wtedy chyba zrezygnuję z pisania kryminałów - opowiada o swoich planach na przyszłość Marek Krajewski, pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Kszczot: w sporcie cały czas przesuwamy granice

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 12:36
- Sportowcy zakwaszają organizm do granic wytrzymałości i w tym stanie starają się jak najdłużej poruszać - wyjaśnił wielokrotny mistrz w bieganiu na dystansach średnich Adam Kszczot. A pierwszym symptomem tej granicy jest to, że żołądek odmawia współpracy. Sportowiec w audycji z cyklu "Pasja życia" opowiada o dzieciństwie, o tym jak zainteresował się sportem, o swych idolach i zamiarach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia człowieka, który doprowadził do największej klęski wywiadu PRL

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 16:30
- Zawsze starałem się mówić prawdę, a jeśli nie mogłem jej mówić, to milczałem - mówił w audycji Piotr Jegliński - wydawca, publicysta, działacz opozycji demokratycznej, założyciel emigracyjnego wydawnictwa "Editions Spotkania", obiekt inwigilacji SB, niedoszła ofiara zamachu.
rozwiń zwiń