Marcin Bornus-Szczyciński: muzyka jest matematyką

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 09:46
– Uważam, że śpiew jest czynnością fizjologiczną i bez niego człowiek nie może się obyć – mówił na antenie Jedynki Marcin Bornus-Szczyciński, muzyk i założyciel zespołu Bornus Consort.
Audio
  • Marcin Bornus-Szczyciński o zamiłowaniu muzyką dawną (Pasja życia/Jedynka)
Bornus Consort
Bornus Consort Foto: Michał Żołyniak, materiały promocyjne

Gość audycji przyznał, że muzyka nie zawsze była jego pasją. Wręcz przeciwnie – przez długi czas był przymuszany do gry na skrzypcach, a to nie sprawiało mu żadnej radości. Nie interesował się również muzyką chóralną i dopiero przypadkowe zderzenie z chórem Uniwersytetu Warszawskiego sprawiło, że zapałał miłością do śpiewu chóralnego. Tak zrodziła się pasja.

W 1981 roku założył zespół Bornus Consort, z którym dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia. Zespół powstał z inspiracji dr Ewy Obniskiej, kierującej wówczas Redakcją Muzyki Klasycznej i Dawnej Programu 2 Polskiego Radia. – Dzięki niej dowiedziałem się wiele wspaniałych rzeczy na temat muzyki dawnej i wsiąkłem w to środowisko. Niesłychanie wiele jej zawdzięczam, jeśli chodzi o całą formację – mówił Marcin Bornus-Szczyciński.

Bornus Consort specjalizował się w wykonywaniu polskiej muzyki przełomu XVI i XVII wieku. Jednak zainteresowania muzyków grających w zespole stopniowo ewoluowały w kierunku muzyki znacznie wcześniejszej. Po spektaklu "Ludus Danielis" zrealizowanym w latach 80. w Teatrze Narodowym przyszły następne doświadczenia – zespół zaczął wykonywać głównie monodię, czyli śpiewanie jednogłosowe.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Pasja życia" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Gość: Marcin Bornus-Szczyciński (śpiewak, założyciel zespołu Bornus Consort, badacz muzyki dawnej)

Data emisji: 1.04.2019

Godzina emisji: 23.05

abi/kw

Czytaj także

Wojciech Staroń: filmowanie pasją życia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 11:27
Pracował przy zdjęciach do filmu Harry Potter, Plac Zbawiciela, Papusza. Ale zanim zasłynął jako operator filmów fabularnych, zaraz po studiach spakował dobytek życia i wyjechał na Syberię kręcić autorski dokument.    
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisarz: zabójstwa nigdy nie są popełniane w ten sam sposób

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 23:05
Max Czornyj to adwokat, autor kryminałów, m.in. thrillerów z cyklu o komisarzu Eryku Deryle. Przyznaje, że w swych książkach za każdym razem inaczej uśmierca bohaterów. - Nie możemy się powtarzać - mówi w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń