X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kresowe kurorty II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2018 16:18
W XIX wieku ludzie odkryli, że pijąc lecznicze wody i uczęszczając na zabiegi balneologiczne można przedłużyć sobie życie i poprawić jego jakość. Dlatego jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać kurorty. Ten trend nie ominął również Polski
Audio
Zaleszczyki
ZaleszczykiFoto: Roxana Bashyrova/shutterstock

Do ekskluzywnych kurortów II Rzeczypospolitej należały Zaleszczyki. Miały sławę najcieplejszego miejsca w Polsce. Podczas gorącej jesieni 1933 roku przyjechał tam marszałek Józef Piłsudski. Dniestr tworzy tam specyficzny mikroklimat. Lato przychodziło tam dwa tygodnie wcześniej niż gdzie indziej w Polsce, a odchodziło dwa tygodnie później.

Z koli Truskawiec był miejscem, do którego zjeżdżali wszyscy słynni ludzie przedwojennej Polski - Mieczysław Fogg, Eugeniusz Bodo, Ordonka, a nawet sam Józef Piłsudski. Tam była woda naftusia, która miała znakomite walory zdrowotne. - Wypłukiwała kamienie żółciowe - mówi profesor Stanisław Nicieja.

Czym, poza kurortem, szczyciły się Zaleszczyki? Czy nazwa Truskawiec pochodzi od truskawek? Skąd brały się lecznicze właściwości naftusi? Dlaczego chorwacki kurort Abacja wszedł do polskiej legendy?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Piąta pora roku

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: prof. Stanisław Nicieja (historyk, biografista, kierownik Katedry Biografistyki Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, autor "Kresowej Atlantydy")

Data emisji: 19.09.2018

Godzina emisji: 13.17

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naftusia i inne specjały lecznicze w kresowych uzdrowiskach

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 18:57
- Fenomenem kultury europejskiej XIX wieku było to, że nagle ludzie odkryli, że długość życia zależy od tego, jak człowiek żyje, jak się odżywia, jak postępuje. Wtedy jak grzyby po deszczu pojawiają się uzdrowiska i to te wielkie: Kalrsbad, Marienbad, Karlowe Wary, Bad Ischl - tłumaczył prof. Stanisław Nicieja, autor "Kresowej Atlantydy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Sosnowski: historię Budapesztu można poznać w metrze

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 15:31
- Kolejne linie metra pokazują, jak wyglądała historia Węgier, jak wyglądała historia tego miasta, jak wplatała się w nią polityka i jak to wszystko zostało pięknie zamknięte klamrą po oddaniu w 2014 roku najnowszej linii - mówił w Dwójce historyk i krytyk sztuki, a także kurator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Świat Kresów" na Pop Iwanie

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 08:15
W pierwszym, powakacyjnym odcinku audycji "Świat Kresów" powróciliśmy w Karpaty, by przypomnieć dzieje Obserwatorium Astronomicznego na Pop Iwanie.
rozwiń zwiń