Jaskinie. Ósmy kontynent nieodkryty do końca przez człowieka

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:57
Jaskinia Mroźna czy jaskinia Raj to miejsca, do których w sezonie ustawiają się długie kolejki chętnych prostej i przyjemnej turystyki. W audycji, w cyklu "Poza utartym krajowym szlakiem", mówiliśmy, że warto zdobyć się na wysiłek i odwiedzać również te jaskinie, które stawiają przed nami pewne wymagania.
Audio
  • Wycieczki po polskich jaskiniach (Piąta pora roku/Jedynka)
W Polsce znajdują się również takie jaskinie, do których wejście jest możliwe po ukończeniu specjalnych kursów
W Polsce znajdują się również takie jaskinie, do których wejście jest możliwe po ukończeniu specjalnych kursówFoto: Pixabay

- To, że możemy wchodzić tam, gdzie jeszcze nigdy nikogo nie było, daje mnóstwo satysfakcji. Można powiedzieć, że jaskinie to taki ósmy kontynent, nieodkryty do końca przez człowieka  – mówiła Agnieszka Szrek-Burczyk – członkini Speleoklubu Świętokrzyskiego, przewodniczka po jaskiniach.

- Część jaskiń nie jest udostępniona dla turystów, tzn. nie ma oświetlenia, nie oprowadza po nich przewodnik. Turysta może do nich wejść na własne ryzyko. Wystarczy kask na głowie, światło i duża dawka zdrowego rozsądku - dodała.

Jak powiedział gość, w Polsce znajdują się również takie jaskinie, do których wejście możliwe jest po ukończeniu specjalnych kursów. Ile jest takich jaskiń? Gdzie się znajdują? Kto przeprowadza kursy? O tym w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania.   

***

Tytuł audycji: Piąta pora roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Agnieszka Szrek-Burczyk (członkini Speleoklubu Świętokrzyskiego, przewodniczka po jaskiniach)

Data emisji: 31.10.2018

Godzina emisji: 13.20

abi

Czytaj także

Zgierz i Miasto Tkaczy

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 14:30
Zgierz to jedno z najstarszych miast w województwie łódzkim, a obecnie także jeden z szybciej rozwijających się ośrodków w tym regionie.
rozwiń zwiń