W podrzeszowskiej Sołonce prawie jak nad morzem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 14:11
W cyklu "Poza utartym szlakiem" odwiedzilismy podrzeszowską Sołonkę. Popularną atrakcją miejscowości są źródła słonej wody pochodzące z okresu mioceńskiego.
Audio
  • Tężnia solankowa w Sołonce (Piąta pora roku/Jedynka)
Specyficzne ukształtowanie terenu sprawiło, że pewne pokłady słonej wody nadal znajdują się pod ziemią
Specyficzne ukształtowanie terenu sprawiło, że pewne pokłady słonej wody nadal znajdują się pod ziemią Foto: Shutterstock

Kaskada, tężnia solankowa, ujęcie słonej wody – wszystkie nazwy funkcjonują. – To źródło jest bardzo głębokie, ma 30 metrów głębokości, co jest ewenementem na skalę Polski, a może nawet Europy – tłumaczył regionalista Jakub Pawłowski.

Źródła są pozostałością po morzu, które kiedyś zalewało te tereny. Specyficzne ukształtowanie terenu sprawiło, że pewne pokłady słonej wody nadal znajdują się pod ziemią. – Woda pompowana z tego źródełka ma dać efekt bryzy, jak to w tężniach solankowych. Woda zawiera duże stężenie jodu – tłumaczył regionalista. Korzystanie z tężni daje dla zdrowia podobne korzyści, co pobyt nad morzem.

Więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.    

***

Tytuł audycji: Piąta pora roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Jakub Pawłowski (regionalista)

Data emisji: 21.11.2018

Godzina emisji: 13.29

abi

Czytaj także

Jaskinie. Ósmy kontynent nieodkryty do końca przez człowieka

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2018 13:57
Jaskinia Mroźna czy jaskinia Raj to miejsca, do których w sezonie ustawiają się długie kolejki chętnych prostej i przyjemnej turystyki. W audycji, w cyklu "Poza utartym krajowym szlakiem", mówiliśmy, że warto zdobyć się na wysiłek i odwiedzać również te jaskinie, które stawiają przed nami pewne wymagania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska oczami cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 16:00
Jedni przyjeżdżają tu dla kobiety – tak jak Portugalczyk Joao de Sousa, inni na studia – tak jak Brytyjczyk Richard Washington. Obcokrajowcy osiedlają się w Polsce z różnych powodów, ale wszyscy jednogłośnie podkreślają, że podjęli dobre decyzje.
rozwiń zwiń