Strefy wolne od dzieci coraz popularniejsze

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 17:33
To może być zaskakujące, ale w czasach, kiedy wszystko otwiera się na rodzinę i to najlepiej wielodzietną, coraz popularniejsze są miejsca, w których małe dzieci są niemile widziane.
Audio
  • Mamy prawo, żeby dzieci nie zakłócały nam spokoju (Piąta pora roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kartinkin77/shutterstock

Każdy wiek ma swoje prawa - inne są potrzeby, kiedy spodziewamy się dziecka, inne kiedy towarzyszy nam maluch, a jeszcze inne, kiedy w wieku dojrzałym chcemy mieć chwile spokoju. - Rodzic też ma prawo odpocząć - zauważa psycholog Monika Dreger. Dlatego, żeby wyjść naprzeciw zapotrzebowaniu, powstają hotele i inne miejsca, w których kilkuletnie dzieci nie będą zakłócały spokoju dorosłym.

Gość Jedynki zwraca uwagę na stereotypy, zgodnie z którymi trzeba z dzieckiem spędzać 24 godziny na dobę, bawić je, opiekować się nim, bez względu na zmęczenie, frustracje, aby tylko być tym idealnym rodzicem. - Ale przecież tak nie jest. Mamy prawo, żeby odpocząć, mamy prawo, żeby wyjechać, jeżeli możemy zapewnić dziecku opiekę - podkreśla. Wskazuje, że to bardzo ważne dla par, żeby czasem skupiły się na sobie, a jeśli wyjeżdża się z dzieckiem, to siłą rzeczy uwaga koncentruje się na nim.

Jak można "odkleić" się od dziecka? Gdzie są granice, których rodziny z dziećmi nie powinny przekraczać? Czy zawsze najmłodszym wszystko wolno? Czy biznes preferujący osoby dorosłe bez dzieci ma szansę na sukces? Co zrobić, jeśli rodzice upierają sie, że chcą być w strefie dla dorosłych?

Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Piąta pora roku

Prowadzi: Marta Januszewska

Gość: Monika Dreger (psycholog)

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 13.23

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziecko to równie ważny gość hotelowy co dorosły

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2015 19:00
- Dziecko nie jest gratisem do pakietu hotelowego, tylko bardzo ważnym gościem, który ma swoje specyficzne potrzeby - mówi w Jedynce pomysłodawczyni kampanii "Hotel przyjazny rodzinie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Restauracja w Rzymie: dzieciom wstęp wzbroniony. "To ja tu dowodzę"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2016 08:02
"Z powodu wynikających z braku wychowania niemiłych epizodów obecność dzieci poniżej 5 lat, a także wózków i fotelików nie jest mile widziana w tym lokalu" – głosi napis wywieszony na drzwiach restauracji w Rzymie. Stał się on przyczyną ogólnonarodowej dyskusji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z dzieckiem w podroży. "Maluchy wyzwalają życzliwość współpasażerów"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2018 13:51
Samochodem, autobusem, pociągiem, a może samolotem? Rodzice często mają niemały problem, by zaplanować podróż z małym dzieckiem.
rozwiń zwiń