Rodzina Jabłkowskich i historia słynnego domu towarowego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 17:14
Dla Jabłkowskich Warszawa stała się ziemią obiecaną. - Rodzinna dewiza brzmiała: prawdziwy mężczyzna nie zajmuje się polityką, tylko handlem. W listopadzie miną 104 lata od kiedy w centrum stolicy stanął Dom Towarowy Braci Jabłkowskich - mówi Jan Jabłkowski.
Audio
  • Historia Domu Towarowego Braci Jabłkowskich (Bohaterowie Trzech Zaborów/Jedynka)
budynek Domu Towarowego braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej w Warszawie
budynek Domu Towarowego braci Jabłkowskich przy ul. Brackiej w WarszawieFoto: Edward Dulewicz/Narodowe Archiwum Cyfrowe

Wszystko zaczęło się od Józefa Antoniego Jabłkowskiego.To on stał się założycielem rodu przedsiębiorców. Pochodził z Kongresówki ze wsi Cielce, po ojcu przejął wieś, ale ponieważ chciał powiększyć rodzinny majątek, dążył do współpracy z bogatą burżuazją. W 1851 roku zbudował w Cielcach cukrownię.

Jabłkowski dość szybko wpada na kolejny biznesowy pomysł. - W Kaliszu zakłada Dom Zleceń Rolników pod szyldem „Jabłkowski, Radoliński, Skupiński i S-ka. Z powodzeniem zajmuje się handlem zbożem i wełną. - W oparciu o ten majątek, mój dziadek zaczął rozwijać działalność gospodarczą - mówi Jan Jabłkowski.

Po nieudanym eksperymencie z własną fabryką w Łodzi, Józef Jabłkowski zmienia branżę i zajmuje się handlem. Wspólnie z siostrą Anielą rozwijają biznes w Warszawie. - To od zawsze była rodzinna spółka. Ten handel doskonale rozwijał się w kierunku rynku rosyjskiego - dodaje Jan Jabłkowski.

Powstaje Towarzystwo Akcyjne „Bracia Jabłkowscy". Do spółki wchodzą Aniela oraz dwaj bracia Kazimierz i Stefan, trzeci brat dołączył później. Jeszcze przed I wojną światową w Warszawie, budują wielki Dom Towarowy przy ulicy Brackiej. - W sprzedaży pojawiają się m.in. materiały włókiennicze, bielizna pościelowa. W tym okresie Dom Towarowy Braci Jabłkowskich jest głównie firmą wysyłkową - mówi Tomasz Ochinowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Dom Towarowy Jabłkowskich w czasie wojny funkcjonował choć w ograniczonym zakresie. W 1950 roku został upaństwowiony. - Na tym historia domu towarowego się nie kończy - mówi Jan Jabłkowski.

Więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Bohaterowie trzech zaborów

AutorzyEdyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: Tomasz Ochinowski (Uniwersytet Warszawski), Jan Jabłkowski (członek rodu Jabłkowskich)

Data emisji: 23.10.2018

Godzina emisji: 16.43

kb

Partner cyklu


Logo Logo


Czytaj także

Hipolit Cegielski - wizjoner i prekursor pracy społecznie użytecznej

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2018 17:15
Hipolit Cegielski był dobrze zapowiadającym się nauczycielem języka polskiego, a także greki i łaciny. Był gruntownie wykształcony. Uzyskał doktorat z filozofii i prawo nauczania w szkole. Dość nieoczekiwanie stał się przedsiębiorcą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieduszyccy herbu Sas. Orędownicy pracy organicznej

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2018 17:00
XIX wiek nie zlikwidował żebractwa i biedy, ale dynamicznie rozwijające się rolnictwo znacznie ograniczyło głód u najbiedniejszych.
rozwiń zwiń