Odkrywanie Wysp Owczych

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2011 09:31
Wydanie książki "81:1." to znakomita okazja, by poznać ojczyznę farerskich szczypiornistek, które pokonały albańską reprezentację, doprowadzając do tytułowego wyniku.
Audio

Wyspy Owcze to kraj tak mały i nieznany, że niektóre mapy w ogóle go nie uwzględniają. Kraj, gdzie piłka nożna jest prawdziwym szaleństwem, a zwycięstwo nad Austrią w 1990 roku wspomina się jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii narodu. Kraj, w którym się wszyscy znają, a niektóre owce chodzą ze swoimi właścicielami do restauracji i szkoły.

"81:1." to reporterska etiuda na cztery ręce o osiemnastu punktach wulkanicznych na północy Atlantyku, stanowiących archipelag Wysp Owczych. Marcin Michalski i Maciej Wasielewski odwiedzają jeden z najmniej znanych zakątków świata, a z pewnością najmniej znany i najmniej opisany kraj Europy, położony w pozostającym pod duńską jurysdykcją trójkącie między Szkocją, Islandią i Skandynawią.

Marcin Michalski i Maciej Wasielewski przyznali w radiowej Jedynce, że jest to pierwsza w Polsce książka poświęcona temu krajowi, ale w prasie publikowano już reportaże na jego temat. Podkreślili, że ich zainteresowanie tym krajem rozpoczęło się od... fascynacji piłką nożną.

– Oglądając mecze i skróty spotkań międzynarodowych, zauważyliśmy w reprezentacji Wysp Owczych bramkarza w wełnianej, sfatygowanej czapce. Pod trybunami stadionu biegały owce. Naszą pierwszą myślą było: co to za niesamowite miejsce, warto byłoby tam trafić – podkreślali w audycji "Moje wakacyjne książki".

Historia, ekonomia, polityka, kultura, a przede wszystkim mentalność Farerów przedstawiona jest w formie reporterskich obrazków i barwnych anegdot. Nie brak tu zarówno zaskakujących danych statystycznych i encyklopedycznych, fascynujących ciekawostek, jak i opisów przygód samych autorów oraz portretów napotkanych przez nich nietuzinkowych postaci.

Audycję prowadziła Magda Mikołajczuk.

(pp)

Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w świecie fantazji (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 13:27
Wojna jako temat przewodni w antologii opowiadań. To krwawe i mniej krwawe historie, o których opowiada w Czwórce pisarz Jakub Ćwiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachwycająca awanturnica z diabłem w oczach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 10:30
W jej skomplikowanym życiu nie było dnia, żeby nie była z kimś pokłócona. Dnia bez intryg, podchodów, publicznych zniewag. Dzisiejsze feministki to przy niej grzeczne dziewczynki - Gabriela Zapolska.
rozwiń zwiń