Odkrywanie Wysp Owczych

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2011 09:31
Wydanie książki "81:1." to znakomita okazja, by poznać ojczyznę farerskich szczypiornistek, które pokonały albańską reprezentację, doprowadzając do tytułowego wyniku.
Audio

Wyspy Owcze to kraj tak mały i nieznany, że niektóre mapy w ogóle go nie uwzględniają. Kraj, gdzie piłka nożna jest prawdziwym szaleństwem, a zwycięstwo nad Austrią w 1990 roku wspomina się jako jedno z najważniejszych wydarzeń w historii narodu. Kraj, w którym się wszyscy znają, a niektóre owce chodzą ze swoimi właścicielami do restauracji i szkoły.

"81:1." to reporterska etiuda na cztery ręce o osiemnastu punktach wulkanicznych na północy Atlantyku, stanowiących archipelag Wysp Owczych. Marcin Michalski i Maciej Wasielewski odwiedzają jeden z najmniej znanych zakątków świata, a z pewnością najmniej znany i najmniej opisany kraj Europy, położony w pozostającym pod duńską jurysdykcją trójkącie między Szkocją, Islandią i Skandynawią.

Marcin Michalski i Maciej Wasielewski przyznali w radiowej Jedynce, że jest to pierwsza w Polsce książka poświęcona temu krajowi, ale w prasie publikowano już reportaże na jego temat. Podkreślili, że ich zainteresowanie tym krajem rozpoczęło się od... fascynacji piłką nożną.

– Oglądając mecze i skróty spotkań międzynarodowych, zauważyliśmy w reprezentacji Wysp Owczych bramkarza w wełnianej, sfatygowanej czapce. Pod trybunami stadionu biegały owce. Naszą pierwszą myślą było: co to za niesamowite miejsce, warto byłoby tam trafić – podkreślali w audycji "Moje wakacyjne książki".

Historia, ekonomia, polityka, kultura, a przede wszystkim mentalność Farerów przedstawiona jest w formie reporterskich obrazków i barwnych anegdot. Nie brak tu zarówno zaskakujących danych statystycznych i encyklopedycznych, fascynujących ciekawostek, jak i opisów przygód samych autorów oraz portretów napotkanych przez nich nietuzinkowych postaci.

Audycję prowadziła Magda Mikołajczuk.

(pp)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ta książka to relacja z zawodów sportowych w utrzymywaniu się na powierzchni

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 12:57
- Nowa Polska po upadku komuny postawiła przed przeciętnymi nieprzeciętne zadanie. Dlatego proszę potraktować tę książkę jako relację z zawodów w utrzymywaniu się na powierzchni - pisze Mariusz Szczygieł w "Niedzieli, która zdarzyła się w środę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojna w świecie fantazji (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 13:27
Wojna jako temat przewodni w antologii opowiadań. To krwawe i mniej krwawe historie, o których opowiada w Czwórce pisarz Jakub Ćwiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zachwycająca awanturnica z diabłem w oczach

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2011 10:30
W jej skomplikowanym życiu nie było dnia, żeby nie była z kimś pokłócona. Dnia bez intryg, podchodów, publicznych zniewag. Dzisiejsze feministki to przy niej grzeczne dziewczynki - Gabriela Zapolska.
rozwiń zwiń