Wielki Finał "Choinek Jedynki". Słuchacze wylicytowali 177 626 złotych

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 19:30
W Wielkim Finale wylicytować można było prace dzieci nagrodzone w świątecznym konkursie plastycznym i rysunki wykonane przez podopiecznych dwóch organizacji pozarządowych: Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego, którym przekazane zostaną zebrane środki. Honorowy patronat nad akcją, po raz szósty, objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.
Audio
Praca 7-letniej Urszuli z Zabrodzia
Praca 7-letniej Urszuli z ZabrodziaFoto: Urszula, 7 lat, Zabrodzie

Spośród blisko 1000 nadesłanych prac, w tym również spoza Polski (m.in. z Łotwy), jury konkursu rysunkowego "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia" w składzie: Aneta Kosin, Marek Jaromski i prof. Franciszek Maśluszczak, wybrało 20 nagrodzonych i 40 wyróżnionych obrazków.

W sobotę 5 grudnia, w godz. 8.05-19.30, dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia prowadzili całodzienną licytację 32 bożonarodzeniowych prac: 20 zwycięskich obrazków i 12 rysunków podopiecznych fundacji oraz stowarzyszenia, na rzecz których przekazany zostanie dochód z akcji.

Zobacz wszystkie prace >>>

Prace dzieci i rysunki wykonane przez podopiecznych dwóch organizacji pozarządowych, którym przekazane zostaną zebrane środki: Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego wylicytowane zostały w sumie za 30201 złotych!

Posłuchaj
23:56 _PR1_AAC 2020_12_05-19-06-44.mp3 Wielki Finał 19. Akcji Charytatywnej "Choinki Jedynki" (Jedynka)

Dodatkowo 7-letnia Milena z Hajnówki otrzymała nagrodę specjalną od Marcina Kusego, dyrektora Programu 1 Polskiego Radia – radio cyfrowe DAB+.

- Ta praca ujęła mnie od samego początku. To wszystko, czego oczekiwałbym od "Tajemnicy Świąt Bożego Narodzenia" - powiedział podczas Wielkiego Finału dyrektor radiowej Jedynki Marcin Kusy. - Najwięcej tej tajemnicy jest w tym malunku. Z jednej strony jest jakieś niedopowiedzenie, jakaś nadzieja, ulotność, a z drugiej strony jest cała istota Świąt Bożego Narodzenia, czyli jedność i bycie razem - zaznaczył. 

czytaj więcej
dymna1200.jpg
"Choinki Jedynki 2020". Anna Dymna: to radosny czas

"Jesteśmy razem i pomagamy"

- To przynosi szczęście, jak się komuś pomaga - powiedziała podczas Wielkiego Finału "Choinek Jedynki 2020" Anna Dymna. - Dzieci rysują obrazki, które mogą komuś odmienić patrzenie na świat. Dziękuję wszystkim dzieciom. To jest lepsze od każdej szczepionki, że się robi coś dobrego. Dziękuję artystom i sportowcom, którzy są razem z nami i nas wspierają. To bardzo ważne, że bez względu na wszystko, co się dzieje wokół, my jesteśmy razem i pomagamy - dodała.

Prof. Andrzej Cechnicki powiedział, że to "wspaniały wieczór i ukoronowanie ostatnich dni". - Zwracam się na początek do dzieci, naszych podopiecznych i pacjentów. Zrobiliście wspaniałą rzecz. Połączyliście wszystkich w dobrej sprawie, wyzwoliliście mnóstwo pozytywnej energii, która powoduje, że jest to taka szczepionka przeciwko smutkowi, lękowi. Szczepionka, która daje odporność w tych trudnych czasach. To bardzo ważne, żebyśmy byli ze sobą razem i po tym wydarzeniu - podkreślił profesor. 

Ponadto do piątku 4 grudnia, w audycji "Cztery pory roku" (godz. 9.05-12.00) odbywały się licytacje upominków przekazanych przez Przyjaciół Programu 1 – wybitnych artystów, sportowców i naukowców. Akcję kolejny raz wsparła Agata Kornhauser-Duda, przekazując świąteczny obrazek wykonany techniką decoupage oraz złoty naszyjnik, który towarzyszył Pierwszej Damie w trakcie ostatniej audiencji u Papieża Franciszka.

Z kolei w poniedziałek 7 grudnia odbył się finał finałów tegorocznych "Choinek Jedynki". Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia wylicytował za kwotę 30 000 złotych niezwykłą czarną gitarę typu Stratocaster z dwiema przystawkami Humbucker (przetworniki elektroakustyczne), podpisaną na główce gryfu imieniem i nazwiskiem Dariusza Kozakiewicza. - Mam ogromną satysfakcję, że ta gitara ma dla niektórych taką wartość - mówił Dariusz Kozakiewicz.

Kozakiewicz dariusz gitara 1200x660.jpg
"Choinki Jedynki 2020". 30 000 złotych za gitarę muzyka grupy Perfect!

W ramach "Choinek Jedynki 2020" słuchacze wylicytowali 177 tysięcy 626 złotych. 

Czytaj też:

- Podczas tegorocznego Bożego Narodzenia, które przypada w trudnym czasie epidemii, powinniśmy być szczególnie wyczuleni na potrzeby innych. Podarujmy im szczęście - to, czego brak odczuwają na co dzień. Możemy spowodować, że poczują się lepiej, że doda im otuchy myśl o istnieniu ludzi dobrej woli, którzy o nich pamiętają. Dlatego również ja, z ogromną i szczerą radością, już po raz szósty angażuję się w radiową akcję "Choinki Jedynki", która w przyszłym roku będzie świętować swoje 20-lecie - podkreśla Małżonka Prezydenta RP.

W tym roku swoje dary przekazali również: zespół Blue Café, Zbigniew Cierniak z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Roman Czejarek, Malwina de Bradé, Anna Dymna, Viki Gabor, Aleksandra Gintrowska, Marcin Gortat, Igor Herbut, Hubert Hurkacz, Paweł Janas, Otylia Jędrzejczak, Jula, Kajetan „Kajto” Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, Czesław Lang, Filip Lato, Małgorzata Lazarek, Adam Małysz, prof. Krzysztof Meissner, prof. Andrzej Nowak, Wiesław Ochman, Polski Związek Piłki Nożnej, Roksana Węgiel, prof. Henryk Skarżyński, Iga Świątek, Paweł Tur i Związek Artystów Scen Polskich.

- Podczas minionych lat wiele osób okazało swoje serce i pomoc, uczestnicząc w tej niepowtarzalnej i szlachetnej inicjatywie. W tym roku ma ona nieco innych charakter i przebieg, ale wierzę, że jej zasięg będzie równie duży, jak w latach minionych dodaje Pierwsza Dama.

***

Akcja charytatywna Jedynki Polskiego Radia, której celem jest wspieranie podmiotów i organizacji pomagającym osobom z niepełnosprawnościami, narodziła się blisko 20 lat temu. Od 2005 r. Program 1 Polskiego Radia zbiera fundusze na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”, a od 2013 r. także dla innej organizacji pożytku publicznego o podobnym charakterze działalności, wskazywanej co roku przez tę fundację. W tym roku wsparcie ze zbiórki otrzyma również Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego.

Czytaj także

Polskie Radio pomaga. Startuje charytatywna akcja "Choinki Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 06:43
Tuż po godzinie 17.00, Program 1 Polskiego Radia zainauguruje 19. akcję charytatywną "Choinki Jedynki". Dochód z akcji trafi do podopiecznych Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko", a także drugiej, każdego roku innej, organizacji pożytku publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Dymna i prof. Andrzej Cechnicki zachęcają do udziału w XIX akcji charytatywnej "Choinki Jedynki"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 11:41
Tradycyjnie, jak co roku, Program 1 Polskiego Radia ogłosił konkurs plastyczny pod hasłem "Tajemnice Świąt Bożego Narodzenia", skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. - Musimy być teraz razem. W tych trudnych i smutnych czasach "Choinki Jedynki" są po to, żebyśmy robili coś radosnego, coś potrzebnego - mówi Anna Dymna. 
rozwiń zwiń