Proces Witolda Pileckiego i komunistyczne kłamstwa. 71. rocznica śmierci rotmistrza

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 10:32
- Wmawiano społeczeństwu, że to przeciwko niemu - powiedział w audycji "Spory i kontrowersje" dr Krzysztof Jabłonka, komentując przeprowadzony 71 lat temu proces Witolda Pileckiego. Historię wprowadzania komunizmu i oporu przed nim przybliżali w radiowej Jedynce też dr Grzegorz Wołk z IPN i dr Adam Buława. 
Audio
  • Historycy o procesie Witolda Pileckiego i wprowadzeniu komunizmu (Jedynka/Spory i kontrowersje)
Witold Pilecki (pierwszy z lewej) na ławie oskarżonych podczas procesu w 1948 roku.
Witold Pilecki (pierwszy z lewej) na ławie oskarżonych podczas procesu w 1948 roku.Foto: Wikipedia/domena publiczna

Strzałem w tył głowy 25 maja 1948 roku po pokazowym procesie wykonano wyrok śmierci na Witoldzie Pileckim. W "Życiu Warszawy" ukazał się całostronicowy materiał zatytułowany "Za zbrodnie zdrady narodowej. Uzasadnienie wyroku rejonowego sądu wojskowego w procesie szpiegowskiej grupy Andersa". Informowano w nim, że "oskarżony Witold Pilecki jako płatny rezydent wywiadu Andersa zorganizował na terenie Polski sieć wywiadowczą gromadzącą i przekazującą za granicę wiadomości zawierające tajemnice państwowe, wojskowe i gospodarcze". Czytelnicy dowiedzieli się także, że "za swą działalność szpiegowską Pilecki przyjmował od obcego wywiadu korzyści materialne w dolarach. Ponadto sąd uznał go winnym przygotowywania zamachu na działaczy demokratycznych i wyższych funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, nielegalnego przechowywania broni, amunicji i materiałów wybuchowych oraz posługiwania się fałszywymi dokumentami".


pilecki.jpg
71. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

Dr Grzegorz Wołk zwrócił uwagę, że ten komunikat w połowie jest prawdziwy.  - Ta siatka rotmistrza Pileckiego faktycznie prowadziła działalność szpiegowską, ale na rzecz narodu, państwa polskiego, a nie jakiegoś Andersa jak to przedstawiano w propagandzie komunistycznej - powiedział. Jak wyjaśnił, zbieranie informacji o tym, jak umacnia się reżim komunistyczny to było szpiegostwo wg słownikowej definicji, natomiast była to działalność na rzecz niepodległego państwa. - Z tej perspektywy rotmistrz Pilecki kontynuował misję, którą prowadził podczas okupacji - podkreślił Wołk.

- On prowadził działalność wywiadowczą. Szpiegostwo jest zawsze związane z płaceniem. On oczywiście nie brał za to żadnych pieniędzy - dodał dr Krzysztof Jabłonka. Wskazał, że duża część społeczeństwa wiedziała, jaka jest prawda, a propaganda była obliczona na nieświadomą część społeczeństwa, "na tych biednych chłopów, którzy przeniesieni do miasta w ogóle nie wiedzieli jak się przez pasy przechodzi". - Im się wciskało, że to dla nich w ogóle istnieje cały PRL - dodał.

- Czasami próbuje się rotmistrza Pileckiego przeciwstawiać pozostałym przedstawicielom ruchu niepodległościowego, konspiracji antykomunistycznej, mówiąc, że on nie walczył - zauważył dr Adam Buława. - To jest oczywiście kompletne uproszczenie i nieprawda - podkreślił. Dodał, że "oni wszyscy chcieli przywrócenia tej Polski prawdziwej, niepodległej", a Pilecki nazywany jest czasami "największym z wyklętych" i ma swoje miejsce także wśród bohaterów II wojny światowej. 

Jak w Polsce instalował się reżim komunistyczny? Jak funkcjonowało podziemie niepodległościowe? Kto decydował się na współpracę i jakich metod używały służby? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji z historykami.

***

Tytuł audycji: Spory i kontrowersje

Prowadzi: Agnieszka Kamińska

Goście: dr Adam Buława, dr Grzegorz Wołk, dr Krzysztof Jabłonka

Data emisji: 25.05.2019 

Godzina emisji: 8.10

fc/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 06:00
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozbicie obozu NKWD w Rembertowie

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 05:50
W nocy z 20 na 21 maja 1945 oddział Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Edwarda Wasilewskiego ps. Wichura rozbił obóz NKWD w Rembertowie, uwalniając ponad 500 więźniów.
rozwiń zwiń