Pierwsza wizyta Jana Pawła II w Polsce początkiem końca komunizmu?

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 13:48
Prof. Jan Żaryn podkreśla, że Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski wytyczył nową drogę zmian. - Drogę ku wolności i skutecznej ochronie Kościoła i katolicyzmu w Polsce przed bolszewicką nawałnicą - mówi historyk.
Audio
  • O dziedzictwie Jana Pawła II (Jedynka/ Gdzie jest Pan Cogito?)
Papież Jan Paweł II wygłasza przemówienie podczas spotkania z wiernymi. Obok papieża widoczni duchowni: sekretarz papieża, ks. Stanisław Dziwisz (1. z lewej), prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński (2. z lewej).
Papież Jan Paweł II wygłasza przemówienie podczas spotkania z wiernymi. Obok papieża widoczni duchowni: sekretarz papieża, ks. Stanisław Dziwisz (1. z lewej), prymas Polski, kard. Stefan Wyszyński (2. z lewej).Foto: Zielaskowski Lech/NAC

Mija właśnie 40. rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Trwała ona od 2 do 10 czerwca 1979 roku i odbywała się pod hasłem "Gaude Mater Polonia". W tym czasie papież odwiedził: Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ i ponownie Kraków.

Zdaniem ks. prof. Piotra Mazurkiewicza najważniejsza była msza św. na ówczesnym Placu Zwycięstwa w Warszawie i myśl, że człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa i tym samym historii Polski i naszego narodu nie można zrozumieć bez Chrystusa. - Po wyjeździe papieża mamy stan wojenny. W tym samym miejscu warszawiacy codziennie układali krzyż z kwiatów, Urząd Bezpieczeństwa usuwał go w nocy, ale o 8 nad ranem krzyż był znowu. W końcu zamknięto plac pod pozorem konieczności jakiejś przebudowy. Dziś mamy tam pamiątkowy krzyż, a symbolika tego miejsca jest niesamowicie przemawiająca, bo pokazuje, że w czasach kiedy wszystko przemawia przeciw nam, nigdy nie wolno porzucać nadziei - dodaje.

Dr Bartosz Wieczorek zwraca uwagę, że papież przyjechał do Polski z bardziej antropologicznym przesłaniem. - Jan Paweł II podkreślał cały czas, że największą słabością komunizmu jest błąd antropologiczny, niewłaściwa koncepcja osoby, sprowadzenie człowieka do trybiku w systemie. Papież mówił właściwie o wolności, braniu odpowiedzialności za swój los i to było najgorsze zagrożenie dla systemu, jakie mogło być. Komuniści zza polskiej granicy dziwili się, dlaczego transmitowane są przemówienia i jest zgoda polskich władz, żeby te słowa rozprzestrzeniały się - twierdzi.

- Co by nie mówić o Breżniewie, z jej punktu widzenia miał rację. Kiedy Breżniew w rozmowie telefonicznej z Edwardem Gierkiem dał mu zezwolenie na podjęcie pozytywnej decyzji odnośnie przyjazdu Jana Pawła II, jednocześnie mówił mu, że to jest błąd, bo komunizm tego nie wytrzyma. Po wizycie Jana Pawła II Moskwa był już bardziej zirytowana, bo zrozumieli dużo więcej niż być może sami komuniści w kraju. Mamy świadomość, że zamach na Jana Pawła z 13 maja 1981 roku  zorganizowany przez służby sowieckie, był zamachem przygotowanym jesienią 19179 roku w sensie koncepcji, tzn. decyzji o rozwiązaniu problemu papieża. Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski stanowiła w obozie komunistycznym pewien dowód, że papież jest najniebezpieczniejszym człowiekiem z punktu widzenia trwałości tego systemu -  uważa prof. Jan Żaryn.

Co zostawił nam po sobie Jan Paweł II? - Wielkie zadanie. Sam zastanawiał się, czy jesteśmy w stanie tego dokonać. Mianowicie chodzi o poszukiwanie prawdy, odkrywanie swojej tożsamości i zakorzenienie w Chrystusie. […] Wsłuchiwał się w głos narodu i poszczególnych ludzi, zawsze więcej słuchał niż mówił i dlatego można powiedzieć, że słyszał właściwie wszystko i te jego rady są niesamowite - mówi prof. Andrzej Zieliński.

Co pozostało z dziedzictwa Jana Pawła II? Czy jest ono wciąż żywe i nadal inspiruje? Jakie jest przesłanie papieża dla wchodzącej w dorosłe życie generacji Polaków?

Zapraszamy do przesłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Jak Żaryn (historyk, senator), prof. Andrzej Zieliński (przyjaciel Karola Wojtyły, emerytowany nauczyciel akademicki Uniwersytety Muzycznego w Warszawie), dr Bartosz Wieczorek (Centrum Myśli Jana Pawła II)

Data emisji: 08.04.2019

Godzina emisji: 15.08

DS/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historyk: Jan Paweł II nie przypuszczał, że komunizm upadnie tak szybko

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 07:47
Już po wyborach 4 czerwca 1989 roku Jan Paweł II sceptycznie zapatrywał się na szanse przejęcia w Polsce władzy przez Solidarność - pisze włoski historyk Massimiliano Signifredi w pracy na temat roli, jaką odegrał papież Polak w upadku komunizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Papieża Jana Pawła II. "W hołdzie największemu autorytetowi"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 09:20
16 października obchodzimy w Polsce Dzień Jana Pawła II. O przesłaniu papieskim Karola Wojtyły mówił w Polskim Radiu 24 ksiądz Józef Kloch z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń